Published On: 26 Shtator, 2016

Integrimi në BE/ Ish-kancelari gjerman: Bëni reforma në ekonomi dhe drejtësi

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroder ka shprehur edhe një herë mbështetjen e vendit të tij për procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Gjatë vizitës së tij në Tiranë, Schroder nënvizoi se vendi ynë duhet të vijojë me reformat, kryesisht në luftën kundër korrupsionit dhe krimit, të cilat tha ai janë si kusht për integrimin e vendit në BE.

“Kancelarja Merkel ka bërë të qartë se Gjermania do të mbështesë integrimin e Shqipërisë drejt BE. Një Shqipëri e qëndrueshme është në interesin e të gjithëve. Edhe Shqipërisë i duhet BE, edhe BE-së i duhet Shqipëria. Por është me rëndësi që Shqipëria të vijojë me reformat për të ecur përpara me procesin e integrimit. Duhet të bëni reforma sidomos në ekonomi dhe drejtësi, e ardhmja vendit është e qartë në BE, pasi Shqipëria është një vend me rëndësi në rajon. Vizita e Ramës juaj në Beograd në 2013 është konsideruar edhe në Gjermani si një gjest i madh i juaji. Kjo vlen të theksohet edhe për kthimin e vizitës nga Vuçiç në Tiranë. Këto janë sinjale të rëndësishme politike. BE do të mbështesë rrugën e vështirë të Shqipërisë drejt integrimit. Sfidat nuk ndalen përballë kufijve, pavarësisht nëse një vend është anëtar i BE apo jo. Është me rëndësi të garantohet siguri. Procesi i integrimit europian, rrezikon të ngecë. Me BREX-it, ne jemi duke jetuar një fazë tjetër. Kjo është në thelb një krizë strukturash. Rreziqet që i kanosen ekonomisë botërore nuk janë të llogaritshme. Pa reforma rruga e suksesshme Shqipërisë drejt BE do të jetë e pamundur”, tha Schroder në fjalën e tij.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Pamvaresisht nga déchira e mire e zotit SHrohder,ne nje vend ku policia,drejtesia,mjekesia
  dhe sherbimet komunale jane ne nivele koruptive,ky vend nuk mund te integrohet ne Evrope.
  Me pare se zoti SHrohder jane te tjere qe vendosin dhe mbi te gjithe jane edukimi i ship-
  -tareve akoma te pa edukuar ne ligjishmeri dhe higjene.Pisat e ballkanit vetem vjedhin e
  kazanet e plehrave ne rruget e tiranes.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...