Published On: 9 Tetor, 2016

Inspektorati zbulon edhe 40 institucione ilegale shëndetësore, sivjet u mbyllën 46

Vetëm në gjashtë mujorin e parë të këtij viti, Inspektorati Shëndetësor, ka gjetur duke punuar pa licencë të punës 40 institucione primare shëndetësore si laboratorë, ordinanca stomatologjike, qendra diagnostike terapeutike si dhe ordinanca fizioterapeutike, shkruan Gazeta Express.

Ndërkohë që 46 institucione private shëndetësore janë mbyllur për shkak të mungesës së licencës në këto gjashtë muaj në Kosovë, ndërkaq për gjithë vitin e kaluar janë mbyllur 83 institucione private shëndetësore.

E kryerja e veprimtarisë ilegale nga ana e këtyre institucioneve private, nuk ka kaluar pa u dënuar nga ana e Inspektoratit Shëndetësor që vepron në kuadër të Ministrisë së Shëndetësisë.

Kjo e fundit varësisht nga shkalla e shkeljeve që kanë bërë institucionet shëndetësore ka dhënë gjoba që varrojnë nga 500 e deri në 10 mijë euro.

Në një përgjigje dhënë Gazetës Express, zyrtar nga Inspektorati Shëndetësor ka bërë me dije se rreth 96 mijë euro do ti paguajnë shtetit këto institucione pasi janë gjobitur në mungesë të licencës dhe veprimtarisë ilegale.

Ndërkohë që për vitin 2015 shuma totale qe duhet paguar gjobë institucionet shëndetësore  është gjithsejtë 176 mijë euro

Sidoqoftë, në Ministrinë e Shëndetësisë procesi i licencimit për institucionet private shëndetësore ka filluar në vitin 2006.

E në Kosovë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë rreth 1000 institucione private shëndetësore si laboratorë, kabinete, ordinanca, e qendra për mjekësi familjare janë të licencuara nga Ministria e Shëndetësisë e Kosovës.

Por ka edhe të tilla institucione që në vend funksionojnë pa licencë./GazetaExpress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...