Published On: 7 Korrik, 2016

Informohuni nga Berisha: Në Rinas u vodhën 85 kg euro, e grabitja u bë për 12 minuta. Siguria e Rinasit varet nga avokati i Ramës

Grabitja e ndodhur në aeroportin e Rinasit zuri pjesën më të madhe të debateve në sallën e Parlamentit. Ish- kryeministri Sali Berisha e quajti një akt i mirëfilltë terrorizmi, jo ndaj personave, por një grabitje e stilit terrorist.

“Për 12 minuta banda e armatosur me të gjitha mjetet, jo për 3 minuta, por për 12, pushtoi pistën e avionëve. Kreu krimin e shëmtuar dhe u largua, pa iu futur ferra në këmbë.

Çfarë mësuan shqiptarët nga ju? Se ju nuk keni asnjë përgjegjësi për aeroportin. Nëse ka një pikë më nevralgjike siguria kombëtare, ky është aeroporti, pastaj janë portet dhe më pas territoret e tjera. Ju thatë se s’kemi përgjegjësi ne, por përgjegjësi ka kompania e avokatit të kreut të tuaj. Siguria e aeroportit të Rinasit varej nga avokati i Edvin Kristaq Ramës. Ai ndihej zot në protektoratin e tij të krimit.

Nga banka janë nisur 30 milion euro, ose 115 kg euro. Nën 20 milion euro avionët nuk transportojnë. Se edhe avionët kanë problemet e tyre të shkarkimit. Janë rrëmbyer mirë e bukur, qetë e qetë 85 kg, janë rrëmbyer të paktën 20 milion euro. Kjo është vepër e një bande zyrtare qeveritare, jo e një bande ordinere”, tha Berisha.

Në fund, Berisha ka ftuar deputetët e mazhorancës të shqyrtojnë formulën e re të PD për reformën në drejtësi, e cila sipas tij “duhet të bëhet vetëm në bashkëpunim me opozitën”.

Ai ka folur edhe për foton e Ramës me presidentin Obama, duke thënë se, “ai mund t’i shpëtojë drejtësisë shqiptare, por jo asaj amerikane”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...