Published On: 6 Mars, 2016

Incidente pranë komisariatit, policia shoqëron 4 aktivistë (Video)

Një tjetër përplasje ka ndodhur pranë Komisariatit numër 1, ku policia tentoi të zhvendosë protestuesit të cilët kanë bllokuar rrugën përpara komisariatit.

Aktivistët kanë bllokuar rrugën para komisariatit nr.1, ndërkohë që Shefi i Komisariatit ka kërkuar zhbllokimin e rrugës në mënyrë që të lejohet hyrja dhe dalja e autmjeteve nga komisariatit.
 Pas refuzimit të aktivistëve policia ka përdorur forcën për zhvendosjen e tyre, duke shoqëruar 4 prej tyre në komisariat.

Aktivistët shprehen se janë të vendosur t’i shkojnë deri në fund kauzës së tyre.

Ata janë ulur këmbëkryq para komisariatit nr. 1 dhe shprehen se nuk do të lëvizin prej atje deri në lirimin e shokëve të tyre që u shoqëruan paradite nga policia pas protestës te Parku i Liqenit.

 

 

(15:20) Protesta te Liqeni, aktivistët: Lironi njerëzit ose sulmojmë komisariatin 

Protestuesit kanë mbërritur në Komisariatin numër 1 të Tiranës, ku po bëjnë thirrje për lirimin e miqve të tyre që u shoqëruan nga policia gjatë protestës së te Parku i Liqenit.

Policia ka arrestuar një student kosovar, i cili dyshohet se ka goditur me grusht efektivin e policisë, si dhe aktivistin e shoqërisë civile, Zirkon Disha. “Do sulmojmë Komisariatin nëse nuk lirohen njerëzit tanë, u shpreh njëri prej aktivistëve.

(14:30) Protestuesit përplasen me policinë te Liqeni, 2 persona humbin ndjenjat

Shoqëria Civile po vendos çadra për ruajtjen e Parkut, në shenjë proteste për këndin e lojërave që do të ndërtojë kryebashkiaku Veliaj në këtë zonë.

Përpjekja për të vendosur çadrat ka sjellë momente përplasjeje midis tyre dhe policisë. Për pasojë mësohet se një polic dhe një qytetar kanë humbur ndjenjat. Të lënduarit janë shoqëruar me ambulancë drejt spitalit për të marrë ndihmën e parë mjekësore. Ndërkohë tre aktivistë të tjerë janë shoqëruar në komisariat nga uniformat blu.

“Do të qëndrojmë gjatë gjithë ditës në parkun e liqenit, do hapim çadrat. Ka paqartësi për projektin, nuk ka supervizorë, thirrje për dialog”, tha njëri prej protestuesit në fjalën e mbajtur.

Aktivistët mohuan akuzat për vandalizëm dhe u dhuruan lule punonjësve të policisë që ruajnë zonën ku parashikohet projekti për këndin e lojërave.

“Bashkia ka humbur arsyen dhe bën garipin me ne. Ne do rrimë gjithë ditën në park do marrim lopatat e do mbushim gropat. Do hapim çadrën e madhe dhe do ruajmë Parkun. Ftojmë qytetarët të vijnë me ne dhe të solidarizohen. Dialogu, e vetmja zgjidhje për këtë krizë”, është shprehur aktivisti Eljan Tanini.

Aktivistët kërkuan largimin e Goxhajt nga protesta e tyre, duke e konsideruar këtë të fundit një njeri të PD-së.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...