Published On: 27 Mars, 2016

In memoriam për Samidin Latifin, në 15 vjetorin e shkuarjes në përjetësi

 • samidin3
  ARTISTI DHE ATDHETARI SAMIDIN LATIFI (25 maj 1952 – 02 qershor 2002 …)

Haki Latifi

Derendingen, 27mars 2016 – Çka të shkruaj. Si t’ia filloj shpalimit të mallëngjimit për bacën, vëllain, kushëririn e shokun tonë të paharrueshëm… O, sikur të ishte e mundur që këtë shkrim ta lexoje, por…, jo, ti s’mund ta lexosh, e mua sot po më duhet, komunikimi me ty, që ta dish sa shumë e ndiejmë mungesën tënd, kaq të padrejtë! Shumë kemi punuar bashkë, në kohëra shumë të vështira për individin, familjen dhe shoqërinë, por, mund të komunikonim dhe, sado koha dhe rrethanat ishin të tmerrshme, e kishim ndryshe, Ti hesht dhe ne sot, më shumë se kurdoherë tjetër ndjejmë heshtjen tënde kaq të rëndë. Heshtje që vret, por nuk na ndalon dot që të themi se, të kemi në zemra e në mendje, i dashuri ynë, si dikur I urtë, fjalë ëmbël, plotë mirësi për të gjithë ne, që si më i vjetri që ishe, na ke këshilluar e mbikëqyr, prandaj na mungon fjala jote… Na mungon por gjithmonë do të jesh me ne… sepse, Ti jeton në krenarinë, në frymëzimin, në vizionin, në guximin tonë. Ty të kemi në imazhet e punës sate artistike, në fjalët e ngrohta, interpretimet, shkrimet, fjalimet, debatet, batutat e tua te papërsëritshme, që ruhen në kujtesën tonë si rreze drite frymëzuese që të kishim e do të të kemi të përjetshëm në krenarinë e kujtimeve tona. Baca Samidin, ti prehesh i qetë, me dëshirën e Zotit në paqen e merituar dhe ne, edhe pse të kemi thënë Lamtumirë, të ndjejmë midis nesh, me ne dhe në ne – të gjallë në frymën e shpirtit tonë. Jeta dhe vepra e Samidin Latifit Samidin Latifi u lind më 25 maj 1952 në Piranë të komunës së Prizrenit nga nëna Habibe dhe babai Qemali, i cili kishte të mbaruar shkollën e medreses në Prizren dhe ishte një hoxhë përparimtar që, tërë jetën i shërbeu emancipimit të jetës përmes diturive shkollore. Ky përkushtim atëror vjen në shprehje të plotë te i biri, Samidini, i cili pas shkollës fillore në Piranë, dhe gjimnazit në Prizren dhe Rahovec, kryen studimet për aktor në gjeneratën e parë të Degës së Artit Dramatik të Universitetit të Prishtinës. Samidini si fëmijë shquhet me paraqitjet e tij skenike në kuadër të veprimtarive të ndryshme kulturore të shkollës, e sidomos shquhet si recitues, duke arritur që të fitojë edhe shpërblimin në garën e recitatorëve në ish Jugosllavi me poezinë ” Me gishta të thyer në kitarë”. Si student me paraqitjet e shpeshta para publikut në manifestime të ndryshme shquhet talenti i tij foljor, si interpretues i zoti, prandaj pas studimeve ka një karrierë të bujshme angazhimesh artistike në skenën teatrore, film dhe në radio e televizion. Janë të shumta rolet aktoriale të Samidinit, ndër të cilat nga më të suksesshmet janë: Më 1977 “Vrasësi” Dini në “Svinga e gjallë” të R. Qosjes në regji të Sefo B. Krasniqit, e cila zë vendin e parë në konkursin e teatrove në Ish-Jugosllavi; pastaj më 1978, në dramën televizive “Ropullari”, autor Beqir Musliu në regji të Sefo B. Krasniqit që vlerësohet më vendin e parë në konkursin e teatrove televizive të ish –Jugosllavisë; më 1979 roli kryesor në filmin dokumentar “Shpirti n ‘mungesë” gjiruar në Bardhosh dhe Rahovec si dhe në të njëjtin vit roli në filmin artistik të metrazhit të shkurtër “Duart e pastra”. Në arkivat e Radio Prishtinë e në Televizionin e Prishtinës janë një mori rolesh të realizuara në varg radiodramash e recitimesh të autorëve tanë e të huaj, ndërsa kaptinë e veçante e punës së tij të përkushtuar dhe që, edhe sot mbahet mend janë dhjetë vitet e punës së palodhshme të Samidin Latifit spiker( folës), drejtues programi dhe interpretues tekstesh artistike në prozë, poezi, sinkronizues emisionesh të panumërta në TVP, deri në vitin 1990, kur me masat e dhunshme regjimi policor serbo-sllav, sikurse dhe gjithë kolegët shqiptarë të tij, dëbohet nga puna. Pas largimit nga puna, Samidin Latifi arratiset në Zvicër, mirëpo pas një viti kthehet prap në vendlindje, sepse shpirti i tij prej artisti nuk mund të duronte pa tokën dhe njerëzit e tij të dashur, pa fjalën e bukur shqipe dhe pjesëmarrjen në veprimtaritë e bujshme atdhetare për çlirimin e Kosovës. Kthehet dhe bashkëpunon ngushtë me veprimtarin dhe intelektualin e madh prof. Ukshin Hotin dhe me veprimtarë të të tjerë të kohës. Samidini ishte ndër themeluesit e Shoqërisë Kulturo-artistike “Ismail Qemali’ të fshatit Piranë, dhe nga më të angazhuarit për stërvitjen e të rinjve të fshatit për luftë. Krahas aktiviteteve çlirimtare, nuk pushon për asnjë çast nga puna krijuese. Është autor i librit “N ‘rrase Varresh Kosa” të botuar më 1990; autor i shumë shkrimeve publicistike si dhe i mbi 300 skulpturave të punuara në dru dhe material tjetër, me të cilat ka marrë pjesë në disa ekspozita në Prizren. Nga fondi i pasur i skulpturave vlen të veçohen sidomos skulpturat me madhësi deri në dy metra: “Mbretëresha Teutë”, “Shqiponja” ,”Skënderbeu”, “Mic Sokoli” etj. Për fat të keq gjatë luftës së fundit nga ofensiva serbe në fshatin Piranë dhe fshatrat për rreth u dogjën pothuajse të gjitha shtëpitë e fshatit. Nuk shpëtoi as shtëpia e Samidinit, dhe bashkë me shtëpinë janë djegur edhe veprat artistike, skulpturat dhe dorëshkrimet e shumta të tij. Ishte pjesëmarrës aktiv në rezistencën kundër okupatorit serbo-sllav, së bashku me dy djemtë në kuadër të “Brigadën 125” të komanduar nga komandant Ekrem Rexha-Drini, dhe më vonë e komanduar nga komandant Nehat Basha. Pas përfundimit të luftës kërkon që të rikthehet në vendin e tij të punës, në Televizionin e Prishtinës, por për fat të keq, kjo dëshirë nuk iu realizua sepse refuzohet nga stafi i njerëzve që “pushtojnë” RTK-së. Refuzimin e përjeton rëndë duke u ndjerë tepër i ofenduar. Nuk vonon dhe e prek një sëmundje e rëndë, nga e cila, më 02 qershor 2001vdes duke lënë pas vetes dy djem, Arbërin dhe Drilonin. Pas vdekjes është nderuar me Mirënjohje për kontributin e dhënë gjatë luftës si dhe, iu ka dhënë statusi i veteranit të luftës.

mesamidinin

samidin4

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Agim Sinoimeri thotë:

  Samidin Latifi ka qene figure poliedrike, madje ne skulpture ka qene gjeni, po po gjeni, gjeni i kalibrit boteropr! Kjo deshmohet jashtezakonisht kollajshem, qofte edhe me nje punim te tij, qe ka arritur te mbijetoj. Mjerisht urraganit te skulpturave te tija, me sa di une, shkijet ne kohen e luftes ia kane vjedhur ose shkaterruar! E dhimbshme dhe e pakompensueshme kjo!Institucionet e arsimit, artit, e te kultures duhet te nderojne veten dhe Samidinin me emrin Samidin Latifi.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. sadri morina thotë:

  Autorit të teksitit Haki Latifit,in memoria për të mrekullueshmin, Samidin Latifi, që dosido e padyshim, është më së paku të them shumë e shumë faleminderit për paraqitjen aq të denj e aq dinjitoze e aq fisnike e aq bujare për kolegun në Televizionin e Prishtinës, Samidin Latifin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...