Published On: 18 Prill, 2016

Ilirian Halimi, vrasësi i Komandant Telit?

 

Ilirian Halimi është dorasi që ka ekzekutuar Komandant Telin në lagjen Gazi Babë të Shkupit në vitin 2011. Sipas ish-veteranit të UÇK-së, Rexhep Thaçi, bëhet fjalë për spiunin e bazave të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare. Thaçi ka akuzuar se Ilirian Halimi ka qenë pjesë e eliminimit të Komandant Telit. Ndaj publikimit të këtij lajmi ka reaguar edhe Xhezair Shaqiri, i njohur me nofkën e luftës Komandant Hoxha. Sipas tij e vërteta pas 10 viteve doli në shesh. “E vërteta vonon, por del në shesh një ditë, ashtu e ka caktuar Allahu i lartësuar që e vërteta të mund çdo herë gënjeshtrën”, shkruan mes tjerash në profilin e tij në Facebook, Shaqiri. Ndryshe, në mediat e Kosovës është publikuar lajmi se Ilirian Halimi ka tentuar të ekzekutoj edhe Adem Salihaj. Gjatë ditës së enjte, në seancën gjyqësore të ashtuquajtur “Bllaca 2”, në Prishtinë, Adem Salihaj në cilësinë e dëshmitarit ka drejtuar akuza në drejtim të Latif Gashit, tani deputet i PDK-së, se ka paguar një person nga Shqipëria me emrin Ilirian Halimi, i cili ka ardhur në Ferizaj për ta vrarë atë në vitin 2002. Salihaj ka thënë se të gjitha këto ja ka rrëfyer një person me emrin Shemsi Bajrami nga Ferizaji, i cili së bashku me Ilirianin nga Elbasani, kanë qenë së bashku në luftë në Maqedoni.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-kolonel-ahmet-krasniqi-deshiroj-ta-gezojme-lirine-me-ju-te-gjalle-pa-asnje-shka-ne-kosove/

http://www.shqiptari.eu/keto-jane-shtepite-dhe-tokat-e-ramush-haradinajt-video/

http://www.shqiptari.eu/e-bija-e-komandantit-o-ali-ahmeti-ti-sje-asgje-pos-udbash-e-gjyshi-yt-e-arrestonte-hasan-prishtinen/

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. rexhep Nuhiu thotë:

  Per komandant telin kemi fakte qe u tradhtu te verteten e thon ne kete deklerat por sa eshte ajo e vertet do te ket fakte.Sa i perket komandant tigrit ajo eshte nje e vertete se ai u vra heroikisht ne fushbetejen e vakcices te karadakut te kumanoves me forcat serbomaqedonase ishte nje forc e armatosur deri ne dhmbeme gjtha mjetet ushtrake dhe shum ne numer me tankse dhe helikopter ushtarak.prandaj sben te shpekulohet se rasti i komandant Telit kriekepute eshte tradhtij ku u egzekutua ai dhe shoket e telitne jemi nga KARADAKU I LIKOVES KU AJ KOMANDANT JETOI DHE VEPROI MU NGA FSHATI I JONKU KA QENE SHUM TRIM POR EDHE ZEMERGJERE E BUJARE DHE PER ATE THEM QE SDUHET SHPEKULUAR E ME BE TE NJEJTEN VETEM PSE DIKUSH DEL NE SHEHS PER VEPRAT E TIJ SE Teli u vra ne shte pijme ane te tradhtis kurse Tigri u vra ne ne fushen e betes se Fsh Vakcic kufij me SERBIN

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 2. LIRI thotë:

  SI NE KOHEN E SALI BERISHES ESHITI SHQIPRIN PER 3 MILION DOLLAR VITET 90 VRAU GAZETAR TE SQUER SEDOTIJA QISNIN PUBLIKISHT SE QFAR KABOR TEMIREN E SHQIPRIS BURGOSTE NJEREZ TE DREJT KURSE GERDECIN E DOGJI ME MUNICIONET E VJETRA ARMET TE VJETRA QE NUK PERDORESHIN MA QE JA SOLL AMERIKA SALA KASIRI LEK DJALIN AZILL NE SHBA GERDECIN E DERDHI FARE SARANDEN JA KA FAL GREQIS KREJT GREQISHT FOLET POR MEDUKEN KETA NJEREZ BALOSHE IMASHTRON SERBIJA E KUR VIN DITA SERBI KAME VRA SI ALTIEN QE TE MALKON DEI ORA 12 VRAFSH PAS 12 TEVRAFSHIN ASHTU ASHT SHKOLLA E BERISHES EDHE KY ZOTNIU E KA SHKOLLEN E SALI BERISHES JU FALEMDER PER ZOTNI SALI BERISHEN KAM SHUM SHUM DEFAKTO ME TREGU

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. Xhafer Leci thotë:

  I nderuar z.Sefedin Krasniqi, si në Kosovë po ashtu edhe në Maqedoni dhe Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, antikombëtarët shqipfolës, vrasës e kriminelë kanë bërë punën e Beogradit..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 4. sefedin krasniqi thotë:

  korigjim : Komandant Telin*

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 5. sefedin krasniqi thotë:

  Nuk e njoh komandant Hoxhen ose Xhezair Shaqiri, i cili paska pohuar me bindje se pas 10 vjete paska dal e vërteta në shesh. Kjo e vërtetë duhet të provohet me fakte, sepse nga një korespondencë që kam pasur para disa viteve me Ilirian Halimin, ai thotë me bindje se pikërisht komandant Hoxha e ka vra komandant Tigrin!.

  Korespondenca është më e gjatë dhe s’e kam ndërmend ta sjellë këtu pasi s^’më takon t’i bëhem avokat askujt, përdriesa secili ia ka mbushur 18 vjet.

  Megjithatë, skeqi i stupcave si duket vlen edhe për komandantët e UÇK të Maqedonisë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...