Published On: 9 Shkurt, 2016

Ilirët dhe misteret antike

 

  • Kush e ndërtoi Katedralen?

 

Shkodër – Çdo turist dhe besimtar ndalet para Katedrales më të famshme të Shkodrës, në Gjuadol. Atje ndodhet një kompleks madhështor me kisha dhe zyrat e arqipeshkvisë rreth e rrotull. Kompleksi është një ndër më të bukurit në Shqipëri, pa dyshim.

Sigurisht që ndërtesa ka dhe pjesët e saj më interesante. Një pllakartë e vënë në krahun e djathtë të katedrales, të bën të ndalosh hapin, pasi mban simbolet e masonerisë dhe plus një të mbishkrim në gjuhën italiane me “Dio Vede Tutto”, domëthënie tipike e syrit brenda drejtkendëshit, mason.

Një pllakartë në murin e një ndërtese është firma e e atij që derdh fondet për ndërtimin e institucionit, ose jep kontribute të tjera.

Kjo pllakartë masone sipër murit të katedrales së shkodrës, mund të jetë një firmë e atyre që kanë ndihmuar, derdhur paratë për ndërtim, dhe e shkruajtur në italiasht të bën të gjesh pak a shumë dhe origjinën e tyre, por në rastet kur heshtja është stil jete, asgjë nuk është e thënë.

Simbolet masone nuk janë diçka e rrallë: në Itali, ekziston një prej qëndrave më të mëdha Torino, shoqëri e legalizuar, por sipër murit të një kishe, mund të nxjerrë shumë pyetje për të gjithë të apasionuarit pas simboleve të masonerisë.

Gjithsesi një gjë është e sigurtë, pllakarta ka dhënë një ndihmesë të çmuar në ndërtimin e Katedrales dhe në mënyrën e saj Kisha Katolike e ka falenderuar, ose jo.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. albania0 thotë:

    Epo ata qe e lene bejne nje mekat te rende pasi per ata qe i kane dy pare mend ky simbol nuk shkon
    fare me Zotin.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...