Published On: 30 Maj, 2016

Ilir Meta o në burg, o në Presidencë

Ilir Meta është njëri ndër politikanët më të përfolur në Shqipëri për afera korruptive, i zënë disa herë në flagrancë nga përgjime të drejtëpërdrejta dhe të tërthorta; i lidhur me biznesmenë që akuzohen për tranferta të jashtëzakonshme parash të paligjshme si dhe për pastrim shumash të mëdha. Ai mbrëmë në një intervistë për “OraNews” ka lançuar ëndrrën e tij në sirtar për President të Republikës.

Në fakt, sipas burimeve të besueshme pranë negociatorëve që përgatitën marrëveshjen e famshme të 1 Prillit, Meta President në 2017, ka qënë një ndër pikat e pashkruara të Kontratës së madhe të së majtës.

Pas disa akrobacirave politike që kanë të bëjnë me pikën më të nxehtë të së sotmes por edhe të së ardhmes europiane të Shqipërisë, siç janë Reforma në Drejtësi dhe Byroja Kombëtare e Hetimit, Ilir Meta në një kohë krejt të papërshtatshme, zgjedh televizionin më afër tij, “OraNews” për të lançuar marrëveshjen e vjetër dhe të re  të së ardhmes së tij politike.

Që Meta luan me dy porta, kjo tashmë nuk do as mend e as kalem…

Por sa e lehtë do të jetë rruga e tij drejt Presidencës?

Po të jetë për palët politike në vend, rruga e Ilir Metës drejt Presidencës është e shtruar me tapet të kuq: Berisha është dakort në shkëmbim të garancisë për mosndëshkim, Basha po ashtu, “bukë e kos” po ha; ndërsa Edi Rama kërkon garanci për mandatin e dytë. Deri këtu është në rregull!

Po faktorët ndërkombëtarë a do ta pranojnë këtë gjë?! Vetëm pak ditë më parë ambasadori më aktiv në historinë e marrëdhënieve diplomatike shqiptaro-amerikane, Donald Lu, deklaroi se procesi i dekriminalizimit dhe lufta ndaj korrupsionit në Shqipëri nuk është më problem, vetëm i shqiptarëve, por është një angazhim i madh amerikan për stabilitetin politik të rajonit…

“Kam udhëzime shumë të qarta nga shefat e mi më të lartë në Departamentin e Shtetit dhe në Shtëpinë e Bardhë, që përparësia kryesore e qeverisë amerikane në Shqipëri është të mbështesë reformat, në mënyrë që Shqipëria të anëtarësohet në Bashkimin Evropian”- theksoi diplomati amerikan në një deklaratë aspak të zakonshme në praktikat diplomatike.

Kështu në kushtet kur diplomacia amerikane i ka bërë publike angazhimet e saj në Shqipëri, a mundet që ajo të mbështesë në postin e Lartë të Presidentit, një politikan si Ilir Meta, emri i të cilit ndeshet në të gjitha aferat korruptive të këtij vendi. A munden amerikanët, por jo vetëm, të mbështesin simbolin e politikanit oligark dhe të korruptuar simbolin e politikanit të nëndheshëm mbi të cilin rëndojnë mëkate që nuk harrohen lehtë,  që nga videoja me zë e figurë e 700 mijë eurove; bisedat e kompromentuara me Kastriot Ismailajn, (aktualisht në duart e Drejtësisë); megaafera e ÇEZ; zhdukja e këshilltarit të Ministrit të Ekonomisë, Eduart Belegu; burgosja për llogari të FBI-it amerikan e sekretarit të tij të ngushtë Almir Rrapo; për të mos folur pastaj për hamendësimet e pahetuara ende të implikimit në vrasje të mbetura në tentativë të deputetëve apo për vrasje bankerësh…

Asnjëherë nuk duhet të harrojmë se në Kroaci hetimi ndaj ish-Kryeministrit Ivo Sanader filloi nga një indicie e orës së dorës, e cila ishte më e shtrenjtë se mundësia ekonomike e të ardhurave të tij dhe në fund u dënua për një mitmarrje 500 mijë euroshe për favorizim të një shoqërie sigurative austriake. Dhe menjëherë pas arrestimit të Ivo Sanader, Kroacia u pranua në Europë…

Po sarajet e Metës anekënd vendit a justifikohen nga të ardhurat e tij?!

Ndaj dhe Ilir Meta është mes burgut dhe Presidencës!

Në burg nëse Shqipëria do të shkojë në Europë, e nëse jo ai mund të bëhet president dhe pse jo edhe Sulltan / Pamfleti.com

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Koco thotë:

    Menyra qe ka zgjedhur LSI e kryesuar nga zoti Meta ka brenda nje pafytyresi morale ose si thote populli nje dore ne bakllava e nje ne revani , apo edhe me Hasane edhe me Hysene ?! gje qe nuk me duket i drejte , prandaj duhet nje qendtim jo ” nje here mbi rruge njehere nen rruge ” por nje qendrim Nje Rruge ! Opsjonet – Alternativat ne se mund te quhen mendoj se duhet te jene : Ilir Meta e paste hallall faljen e kusureve e berjen President ne se bashkohet me Ps dhe ndikon ne bashkimin e te Majtes ne nje PS + LSI = P.S.Sh ne kete menyre e vlen qe P.Socialiste ta propozoje e votoje President ne te kunder , ndryshe ai duhet te shkoje para drejtesise te vertete dhe te nenshkohet me Burgim e Konfiskim te Pasurive te pa justifikuara .

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...