Published On: 21 Qershor, 2016

Ilir Meta do “kokën” e Saimir Tahirit

Përplasjet brenda mazhorancës vazhdojnë të thellohen, jo vetëm për qëndrimet ndaj reformave, por edhe për segmente të ndryshme të qeverisë.

Kreu i Kuvendit Ilir Meta duket se është stoik në qënrimet e tij dhe çdo lëvizje politike që kryen duket të jetë një presion I hapur ndaj Edi Ramës.

Ai e filloi me përplasjen për Damian Gjiknurin i cili u akuzua kohë më parë nga LSI se ishte personi që nxorri në public dosjen CEZ-DIA.

Pas kësaj përplasje dhe një krisjeje që po shkonte drejt ndarjes erdhi qetësimi, dhe palët gjetën zgjidhjet. Meta nuk i harroi inatet e tij dhe ju përgjigj Edi Ramës me emërimin e Ylli Manjanit si ministër Drejtësie. Një person që ishte vija e parë e sulmit ndaj Ramës në çdo moment.

Ky veprim i Metës për të gjuajtur kryeministrin nuk ishte i vetmi dhe i funit. Mesohet se Ilir Meta ka rritur presionin ndaj Edi Ramës duke filluar flirtet me Lulzim Bashën. Jo vetëm takimi Basha-Meta, por edhe levizjet e tjera të Metës për reformën në drejtësi tregojnë hapur se ai jep sinjale të forta se “dashuria” me Lulin nuk harohet.

Dhe ky veprim i Metës ka një qëllim final në lojën e tij politike. Meta ushtron presion të vazhdueshëm për të goditur sërish kreun e qeverisë, jo si hakmarrje por kërkon “kurban” ndaj veprimeve që atij i duken keqdashëse nga ministra të Ramës.

Pas Gjiknurit, Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, duket të jetë në “grykën e topit” të Ilir Metës. E gjithë lufta dhe presioni i kreut të Kuvendit bëhet për të larguar nga posti i ministrit të Brendshëm njeriun e besuar të Ramës, i cili së fundi është i akuzuari kryesor për skandalin e përgjimeve. Meta dhe të tijtë janë ata që e publikuan dhe nxitën këtë skandal nëpërmjet kanaleve të opizitës. Tani ka ardhur koha që përgjegjësi, i cili ka guxuar të përgjojë kreun e kuvendit të marë kostot politike.

E gjithe loja e Ilir Metës së fundi është krejtësisht e lexueshme. Presion i vazhdueshëm ndaj Ramës për rrëzimin e qeverisë, dhe në fund pazari i tij është koka e Saimir Tahirit por edhe e ndonjë ministri tjetër që ka gabuar në “sjelljet” dhe veprimet e tij. Presioni vazhdon. /citynews

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...