Published On: 17 Qershor, 2016

Il Messaggero: Kërkesa e Kosovës mund të shkaktoj termet në raportet Vatikan-Rusi

Gazeta italiane “Il Messaggero” ka shkruar një artikull mbi takimin e presidentit të Kosovës me Papa Françeskun, në të cilin takim, Hashim Thaçi ka thënë t’i këtë kërkuar njohjen e Pavarësisë së Kosovës nga Vatikani.

Sipas “Il Messaggero” , njëra prej më të shiturave në Itali, një kërkesë e tillë dhe mungesa e një mohimi nga shteti i Vatikanit mbi njohjen e mundshme të Kosovës, mund të shkaktojë tërmet në marrëdhëniet mes Vatikanit dhe Patrikanës në Beograd dhe Moskë, shkruan Insajderi.

Gazeta italiane shkruan se Vatikani do të përballet me një presion të madh për të mos e njohur Pavarësinë e Kosovës, madje mund të “kërcënohet” me mungesë mbështetjeje për Vatikanin sidomos nga Rusia.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...