Published On: 15 Shkurt, 2016

Ik, Isë ik!

 • Deputetë të Kuvendit të Kosovës, mos e votoni Hashim Thaçin për president të Kosovës! Hashimi akuzohet si kriminel lufte, vrasës, shpiun…..!    

Sinan Kastrati

E ke tradhtuar elektoratin e LDK-së!

Kosova pe humb përkrahjen ndërkombëtare!

Populli e ka humb shpresën, ndërsa ju i keni mbushur, kuletat, duqit e sandak`t me para tona!

Sa për me ta freskua kujtesën, nëse ke ”harrua”, Isë po ta kujtoj:

(“Mustafa: Me krejt bëj koalicion veç me PDK’në kurrë”

Gazeta Express ,e martë, 18 Mars 2014 07:20

(Kryetari i LDK’së Isa Mustafa ka shprehur optimizëm se do të jetë kryeministër i Kosovës.).

Diaspora u harrua

Nuk do të çuditesha sikur dikush tjetër të ishte “kryeministër”(?), por Isa Mustafa afro një decenie me duqi në krah ka lyp para nga ne, Diaspora Shqiptare (që shumica kemi jetuar me ndihma sociale) bash sikur “lypëse” që në popull këta lloj “lypësash” i quajnë edhe me emra përbuzës, magjupe, gabelica…. qergash, bile Babëgjyshi, Imer Seferi na thonte: ”Mos iu qiljni derën se këto njellin veq fukarrallak”!

Tjetra: Njoh shumë raste po e tregoj një: Në qytetin ku kam jetua, më 1997, 98 deri më 1 korrik 1999, në banesën time erdhi njëherë një grua. Ishte fqinje, shqiptare nga  M….. Banonim në një lagje dhe familjarisht shkonim e vinim me ta. Burri i saj nuk paguante ”obligimet” që kishte. Ishte një koprrac i madh. Ndërsa gruaja ishte shumë e ndershme dhe me përgatitje akademike. Ajo erdhi me vrap dhe në shpejtësi që tregonte një lloj shqetësimi dhe nervoze e më tha, në këmbë: ” …nëse burri im nuk paguan 3%-shin dhe obligimet e tjera, unë kam me u nda nga ai.” Kaq larg kemi shkuar o Isë ZEZA sa që edhe familjet kanë dashur të shkatërrohen, të ndahen gratë nga burrat  vetëm që ta ndihmojmë Kosovën qe ju po e hani, e hangshi kryet e juaj! Kjo ngjarje ka ndodhur në Mars të vitit 1998, pas Luftës së Prekazit heroik të Ahmet Delisë, të Nebih e Tahir Mehës e të Mixhës Shaban Jashari e djemve të tij kreshnikë, Hamzës dhe Ademit.

(Kur ka fillua ”Lufta” në Kosovë, ne shqiptarët në Suedi kemi paguajtur nga 500 kr. për person, plus 3%-shin, në ”Fondin bujar” që Isa e mbushte thesin e ia qilte grykën, ”Vendlindja bërtet” … Minatorëve të larguar nga puna, policëve, mësuesve etj. Sikur iu dokën   pak ”udheheqësve” shqiptarë me një fond, ata i ”ndanë” në dy fonde: ai i ”Sevapit (3%-shi) dhe Xhevapit, ai i Atdheut apo Vendlindjen siç e quanin kuqaloshët. Na ndanë edhe neve shqiptarëve, që edhe ashtu nuk ishim të bashkuar sa duhet … Dëshmitë, pagesat, faturat i kam edhe unë. Një ditë edhe ato do ti publikoj. Disa nga ato kanë firmën edhe të Isës, ndërsa tash, Isa dhe Hoti, shkive në Mitrovicën Veriore iu falen të gjitha borxhet dhe biznesmenëve shqiptarë, ndërsa neve (mua, edhe borgjet që ka banua shkau në banesën time, më kanë detyrua me i pagua: ma kanë ndalur rrymën, …..ujin, nxemjen! Shkive që iu kanë falur borxhet, kanë bërë ”burrni”, sepse ata edhe ashtu nuk paguajnë taksat, tatimin, rrymën, ujin…. etj ”shtetit” të Kosovës që udhëhiqet nga Hashimi dhe Isa ?

Shkas për këto fjalë dëshpërimi ishin se sot lexova, mu tash një shkrim nga Xhevat Berisha, në Bota Press. (“Berisha: Poshtërimi i diasporës kosovare nga pushteti, është i pamoralshëm”.

Berisha me plot të drejtë shkruan për poshtërimin që po na bëhet nga ”shteti”, në të gjitha fushat. Unë do të shtoja se ne nuk jemi vetëm të harruar por edhe diskriminuar nga shteti që aq shumë kemi dhënë e po japim.

Isë ti e Hashimi apo Hashimi e ti, keni më shumë gjynahe se sa Atifetja gafe!

Po e mbyll këtë shkrim me fjalët që e fillon Mensur Kralani: Nëse po thirreni në Ibrahim Rugovën, mos e shkelni atë! JO THAÇI PRESIDENT, Shqiptari.eu, Publikuar më: 9 Shkurt, 2016, Debate.

Historia po përsëritet, dashtë Zoti e nuk bëhet më keq!

 

Malmö, 11 janar 2016

 

 1. Ps. Për përvjetorin e ”pavarësisë”, së Kosovës, 17 shkurtin nuk fola jo pse nuk dëshirova por pse Kosova. nuk ka PAVARËSI / FUND

 

 

 

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Ne kete mbremje sa lexova se Euleksi ban hallakame me arrestime
  te antarve te VV Jo Euleksi po isa Qeni i terbuer Sot ishin te ftuar
  disa deputet ne gjykate A nuk eshte kjo dhune dhe qellim qe te nxiten
  demostrata te dhunshme Isa quhalli tka cofe magari Nuk ti han ma rrenat pazari A nuk po i ndegjon organizatat e Ldk- es qe po te thone Stop e Ik ! Ti Isa po e shet nje pushke 300 here duke krijue edhe shpijuna tpa qene Si Rankoviqi Nese Ty e atyre rakijashve tu qe pini e hani njerse qytetarve u fryhen buzet dhe i thoni veti qe jeni Anshtajn e Lenin Qytetaret nuk jan te dejun Por jan te lodhun prej teje e Hashim zuzakve binicfer Mos kerko me ta bombardue parlamentin si Rust Qe e paten bombardu Mos kerko qe qytetaret te behen qirinovska Gati keni ardhe ne deregje te Gadafit
  LDK eshte kunder teje Me ty jan veq hajnat rrencat dilingjite
  berllogu flliqnija e qytetarve Hup Hup kryehalabaku RRenc
  rrence e faqezi Hajni profesionalist Nuk lejojme ta pish gjakun e deshmorve Teper te kemi duru Qeni i terbuem!E shkele kushtetuten
  Ne dyz ban konak bre halabak ! Ne dyz Ne dyz Aty e ki venin Sharov

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...