Published On: 4 Shkurt, 2016

IFIMES: Maqedonia buzë greminës, Ahmeti-Thaçi lojalë ndaj Gruevskit e Mijalkovit

Karakteristika e regjimit të Nikolla Gruevskit nga vitit 2006 deri më sot janë vetë izolimi, nepotizmi, varfërimi i qytetarëve, papunësia, kontrolli i plotë i të gjitha segmenteve të shoqërisë, jo transparenca, korrupsioni dhe roli i veçantë i shërbimit sekret në këtë drejtim, i drejtuar nga Sasho Mijalkov, familjarë i Nikolla Gruevski.

Kështu fillon analiza e Institutit Ndërkombëtar për Studimet në Lindjen e Mesme dhe Ballkan (IFIMES) për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Në këtë studim të cilin e ka siguruar agjencia e lajmeve INA, theksohet se e ardhmja e Maqedonisë, si asnjëherë më parë në vënë në pikëpyetje.

“E ardhmja e Maqedonisë, si asnjëherë më parë, as edhe në periudhën më të rëndë të shpërbërjes së Jugosllavisë nuk dukej aq e pa sigurt. Pas 25 viteve pavarësi, regjimi i Gruevskit arriti të vë në pikëpyetje mbijetesën e Maqedonisë. Nëse në vitin 2005 Maqedonia së bashku me Kroacinë e tërhiqnin trenin në rrugën drejtë integrimeve evropiane, sot ky shtet është në vagonin e fundit në këtë rrugëtim”, thuhet në analizë.

Analiza thekson se, pas samitit të NATO-së në vitin 2008, nacionalizmi i rrejshëm i Gruevskit me Projektin 2014, ka dëmtuar marrëdhëniet me fqinjët dhe ka rrënuar marrëdhëniet ndëretnike në vend.

Në këtë dokument gjithashtu flitet për rolin e partive shqiptare dhe Marrëveshjen e kornizë të Ohrit.

“Ky vit shënon 15 vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit gjashtë-mujor në vitin 2001. Megjithatë krijohet përshtypja se konflikti nuk është përfunduar, apo në mënyrë figurative, ne kemi një formë të paqes të papërfunduar, sepse edhe kriza më e vogël në shoqëri edhe një here mund të nxisë tensione etnike.

Regjimi i Gruevskit u përpoq përsëri ti dëmtojë marrëdhëniet ndëretnike, për ta mobilizuar elektoratin. Duke falënderuar VMRO-DPMNE dhe partitë e lojale ndaj tij, shoqëria gjithnjë e më tepër i ngjanë një gote të thyer, pjesët e të cilës janë ngjitur dhe me një dridhje të vogël gota mund të thyet sërish.

Gjatë zbatimit të MO-së janë punësuar vetëm 3.000 persona dhe rezultatet e zbatimit të saj janë shumë modeste. Shumica janë të punësuar përmes lidhjeve farefisnore / partiake”, thuhet në analizë.

Analiza vlerëson se, përgjimi i bisedave zbuloi se, liderët shqiptar Ahmeti dhe Thaçi, mbi të gjitha janë lojalë ndaj dyshen Gruevski-Mijalkov, e jo ndaj populli shqiptar, sic përpiqen për ta paraqitur.

Në këtë studim gjithashtu theksohet edhe problemet dhe mungesa e reformave për zgjedhje të lira dhe demokratike.

Theksohet se pa një angazhim të fuqishëm të BE-së dhe SHBA-ve vendi mund të destabilizohet duke rrezikuar edhe paqen dhe stabilitetin në gjithë rajonin.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...