On 8 Shtator, 2017 With 0 Komente

Personalitetet e botës e të vendit për presidentin Rugova

Gani MEHMETAJ: Kujtime (64) Pas vdekjes së presidentit Ibrahim Rugova reagimet e ngushëllimet e personaliteteve më të rëndësishme të planetit ishin të shpejta. Ata duke […]

On 7 Shtator, 2017 With 0 Komente

Ministër…, në ardhje mos na i merr në qafë gjeneratat e reja!

Fadil Maloku Sot, sociologët bashkëkohor kanë arritur të identifikojnë tri lloje apo tipa të shpërnguljes apo “ikjes” së trurit: një, që ka të bëjë me […]

On 7 Shtator, 2017 With 0 Komente

LUM E LUM, REPUBLIKA JONË!

Xhavit Beqiri O milet, kuku sa shyhret, Rambo po bahet KM apet! Po gzon fusha, po gzon mali, K’si bedati s’ka pâ shqyptari! Tamel dhie […]

On 7 Shtator, 2017 With 0 Komente

Homazhe në acar për burrështetasin më të madh që e patën dardanët

Gani Mehmetaj: Kujtime (63) Rugova, sipas traditës shqiptare, duhej të vajtohej dy herë: një herë pse vdiq, ndërsa ishte njeriu më i madh i shekullit […]

On 7 Shtator, 2017 With 1 Koment

ZOT SHPËTOJE KOSOVEN NGA UDHËHEQJA E SAJ!

“Seanca e “minuar” e Parlamentit të shtetit fragil afunksional të Kosovës! Kandidati për mandatar qeverie (si me përvoj lufte) nuk do duhej të shkel në […]

On 7 Shtator, 2017 With 0 Komente

Agjenturat antishqiptare dhe misioni i tyre në Luginë të Preshevës (4)

Shkruan: Nehat Hyseni Komunistët shqiptarë në përgjithësi dhe komunistët shqiptarë të Luginës së Preshevës, ishin në shërbim të plotë të pushtetit të ri të komunistëve […]

On 7 Shtator, 2017 With 0 Komente

Sali Çekaj

Sabri Morina Sa e sa fjalë janë thënë, sa e sa fjalë janë shkruar për vuajtjet e popullit shqiptar; sa e sa fjalë janë thënë […]

On 6 Shtator, 2017 With 0 Komente

Kosova, me Qeveri; “dinosaurësh”(komandantash!) &”shkurtabiçësh”(tyxharësh!) dhe “minoritarësh” (patriot!)?!

Fadil Maloku Që fillim duhet cekur, qē kjo qeveri, edhe nëse formohet, do jetë tejet e kushtëzuar dhe e hendikepuar për shumë arsye; 1. Arsyeja […]

On 6 Shtator, 2017 With 0 Komente

Agjenturat antishqiptare dhe misioni i tyre në Luginë të Preshevës (3)

Shkruan: Nehat Hyseni Agjenturat e ndryshme antishqiptare në gjysmën e parë të shekullit XX, pra,  ishin të fokusuara në rekrutimin e klerit fetar dhe parisë […]

On 6 Shtator, 2017 With 0 Komente

Shtatorja e Bill Clinton-it krijim i zbehtë

Ilir Muharremi Është mirë të ekzistojnë shtatoret, por jo realizmi i tyre të jetë i mangët, karikaturë, fyes ose turp i dhimbshëm sepse fëmijët tanë […]

On 6 Shtator, 2017 With 0 Komente

Klaudia Kallollari: Pasqyrimi i shpirtit nëpërmjet fotografisë

Klaudia Kallollari që në moshë të vogël ka qenë e apasionuar pas vizatimit, veçanërisht ndaj dizenjimit të veshjeve, fashion designer e më vonë edhe ndaj […]

On 6 Shtator, 2017 With 1 Koment

Nëse Ramushi i përkulet Serbisë ta heqim qafe brenda pesë muajve!

  Ramush, kryeje punën që të takon! Ngadhnjim Sopjani E vetmja punë që duhet t’i përkushtohet Ramushi është ta bëj Kosovën krenare dhe dinjitoze përballë […]

On 6 Shtator, 2017 With 0 Komente

Për Isën banda e PAN-it, që ka vrarë më e mirë se sa Vetëvendosje! Ia dhuroi helaqen Pacolli PAN-it

Isa e Pacolli duan bandën PAN në qeverisje IDRIZ ZEQIRAJ Themi Isa e Pacolli dhe jo Pacolli e Isa, sepse Pacolli, kjo helaqe, siç thonë […]

On 6 Shtator, 2017 With 0 Komente

Intervista me kryetarin e Akademisë z.Beqiraj: Deklarata e Ramës nuk besoj se është vendim zyrtar

Ishte nisma e Berishës për të reformuar ASH-në dhe në krye të reformës, vuri z. Artan Fuga. Çfarë ndodhi? Reformatori Fuga e shkatërroi ASH-në. Ai […]

On 5 Shtator, 2017 With 0 Komente

SKANDALOZE: Mehdi Gurra, vëllau i Myftiut të Tiranës, “Myslimanët e Shqipërisë janë turq, ata flamur të tyre kanë flamurin turk” (Video)

Mehdi Gurra, vëllau i Myftiut të Tiranës, dhe agjenti i Edoganit në Shqipëri, duke  mbajtur një ligjeratë në gjuhën turke ai thotë: “Myslimanët e Ballkanit […]

On 5 Shtator, 2017 With 0 Komente

Seferina Serani: “Masakra e Historisë, Shqipëria e bëri “kurban” në sheshin e tij, Heroin Kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeun”

Për dijeni direkte dhe hetime direkte, ndaj shtetit shqiptar, për këtë turp, Presidentit amerikan Donald Trump  dhe Bashkimit Europian! Gëzuar festën e SAKRIFICËS ose Kurban […]

On 5 Shtator, 2017 With 0 Komente

Ku janë mësuesit e profesorët në Preshevë e Bujanoc që nuk protestojnë për abetaren

Valon Jashari          Historia e popullit shqiptar është ndër më të përgjakshmet dhe më të vuajturat që njeh historia botërore e arsimit së paku gjatë […]

On 5 Shtator, 2017 With 0 Komente

Drini i Bardhë po vdes

Katastrofa ekologjike e Drinit të Bardhë Drini i Bardhë po vdes, flora e fauna janë zhdukur, nuk ka peshq, nuk ka molusqe, nuk ka bimë, […]

On 5 Shtator, 2017 With 0 Komente

SATRAPI

Sabri Morina Se ç’mu kujtua fjala satrap, nuk e di si më erdhi?! A nga kujtesa e së kaluarës si nxënës, a si student, si […]

On 5 Shtator, 2017 With 0 Komente

Agjenturat antishqiptare dhe misioni i tyre në Luginë të Preshevës (2)

Shkruan: Nehat Hyseni Shekullin e XX, thënë kushtimisht, siç thamë në artikullin e parë kushtuar problematikës së agjenturave antishqiptare dhe misionit të tyre në Luginë […]

Faqja 6 nga 6« E Para...456

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...