On 28 Maj, 2017 With 1 Koment

«Klani Pronto» nuk po e lejon votimin e Mërgatës! Ankthi nga humbja fatale

Mërgata dhe votimi i 11 qershorit! Shkruan: Sef Krasniqi LPK-ja dhe përvetësimi i fugurës së Jusuf Gërvallës Mërgata si shtyllë kryesore e zhvillimit të Kosovës, […]

On 28 Maj, 2017 With 0 Komente

Instituti slloven: Vendimi i fuqive botërore Hashim Thaçi shkon, vjen Kurti

Instituti Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Afërt dhe Ballkanit (IFIMES) nga Lubjana, në prag të zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, ka vlerësuar se “ekziston plani […]

On 26 Maj, 2017 With 0 Komente

Fyerjet janë të palejueshme në gojën e një kryepolitikani

Komunikimi i kryepolitikanit me njerëzit e thjeshtë kërkon art Nga Prof.dr. Eshref Ymeri Praktika jetësore vërteton në çdo rast se gjatë një konflikti të një politikani […]

On 25 Maj, 2017 With 0 Komente

Deri kur më kështu me shqiptarët nën Mal të Zi

Nga Frank Shkreli   Të enjtën, me 25 maj në Bruksel, takohen kryetarët e shteteve dhe të qeverive të vendeve anëtare të NATO-s.  Në një deklaratë […]

On 23 Maj, 2017 With 0 Komente

Rrëfim i padëgjuar për Isa Boletinin, se si i rehatoi me dajak kundërshtarët e pavarësisë në Vlorë dhe e shpëtoi Shqipërinë

Klan Kosova sjell pjesë nga libri i profesor Fetah Bahtirit për rolin e Isa Boletinit në shpalljen e pavarësisë në Vlorë… “Atëherë plaku filloi rrëfimin […]

On 22 Maj, 2017 With 0 Komente

Kombi ka nevojë për filiza të ri në trungun e vjetër politik

Parlamenti i parë dhe parlamenti i ardhshëm shqiptar Nga Frank Shkreli Ndërkohë që përzgjidhen kandidatët për deputetë në Shqipëri dhe në Kosovë, kujtojmë parlamentin e […]

On 22 Maj, 2017 With 0 Komente

Si e tkurrën Fuqitë e Mëdha, Shqipërinë etinike? (Video)

Kufijtë e Shqipërisë dhe debati i zjarrtë për to i ka fillesat që nga Kongresi i Berlinit dhe Konferenca e Ambasadorëve në Londër. Shqipëria u […]

On 20 Maj, 2017 With 0 Komente

Demokracia në kushtet e klientelizmit

Besnik Pula Historia tregon se klientelizmi si sistem i qeverisjes funksionon më së miri në kushte të sundimit njëpartiak. Rastet shembullore të sundimit të suksesshëm […]

On 19 Maj, 2017 With 0 Komente

Tre shqiptarë krejtësisht të ndryshëm nga njëri tjetri, në gjunjë

Njerëzit rrinë në këmbë dhe ecin vertikalisht. Ulen në gjunjë, përkulen vetëm para Krijuesit.  Genc Drini                                                                                  A Për të ndërprerë dramën e rëndë të […]

On 18 Maj, 2017 With 0 Komente

Tri dilemat e marrëveshjes midis zotit Basha e zotit Rama

Shkruan: Enver Bytyç Dy liderët kryesorë të politikës shqiptare, zoti Basha dhe zoti Rama, pas një maratone bisedimesh e negociatash arritën marrëveshjen McAlister plus, duke […]

On 18 Maj, 2017 With 0 Komente

Avni Rrustemi nuk pranoi aleancë me Esat P. Toptanin në Paris  

Barometri diplomatik Prof.Dr.Mehdi HYSENI  *** Edhe pse  Esat Pasha i kishte premtuar postin e ministrit të Jashtëm në qeverinë e tij toptaniste në Paris (1920), Avniu […]

On 16 Maj, 2017 With 0 Komente

Fushata zgjedhore: Njëri i bie gozhdës, tjetri patkoit

Shkruan: Agim Vuniqi Demokracia (“sundimi nga populli” e përkthyer kuptimisht nga gjuha e vjetër greke- helene) është parë si një nga idealet e fundit që […]

On 13 Maj, 2017 With 0 Komente

Protesta e sotme, model i Republikës së Re!

 Enver Bytyçi Më 21 janar 2011 në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” protestuesit e Rilindjes ushtruan dhunë dhe provokuan në ekstrem forcat e rendit. Dukej qartë […]

On 13 Maj, 2017 With 0 Komente

Isa i tha Kadrisë: “A ia din rendin burrnisë”?

Shkruan: Nehat Hyseni Koalicioni “i panatyrshëm” PDK-LDK u imponua nga Kushtetuta më e “panatyrëshme” në rajon dhe prodhoi qeveri gjithashtu të “panatyrëshme”. Por, mos t’ia […]

On 12 Maj, 2017 With 0 Komente

Historia e shqiptarëve që luftuan kundër japonezëve (FOTO)

Nga një media australiane mësohen fakte të rralla mbi luftëtarë shqiptarë pjesëmarrës në Luftën e Dytë Botërore në anën tjetër të rruzullit tokësor. Ata luftuan […]

On 12 Maj, 2017 With 0 Komente

Shpresat për fitore të LDK-së në zgjedhjet e 11 qershorit, vetëm me lidership të ri!

Shkruan: Nehat Hyseni Ditën e mërkurë, më 10 maj 2017, PDK i tha troç LDK-së dhe (ish) kryeministrit Mustafa, sipas thënies popullore: “Pasi e kalova […]

On 12 Maj, 2017 With 0 Komente

Islamizimi nën terrorin turko-sllav

Gani MEHMETAJ Pushtuesit sllavë e turq nuk lanë gjurmë qytetërimi, por lanë vragë krimi. Asnjë objekt nuk mbeti pas sundimit të tyre. I shfrytëzuan objektet […]

On 11 Maj, 2017 With 0 Komente

Përfaqësues i ri i Vatikanit në Shqipëri

Nga Frank Shkreli Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Z. Bujar Nishani pranoi të martën Letrat Kredenciale të Nuncit të ri Apostolik,  Kryeipeshkëvit Charles John Brown, […]

On 10 Maj, 2017 With 0 Komente

Këpucëtarët, bashibuzukët dhe bunat (e Tajar Hatipit) nuk mund të bëjnë kthesë politike në Kosovë

Shkruan: Prof. Dr. Jahja Koka Të gjithë flasin për diçka të re që do të na nxjerrë nga kriza. Zaten edhe ata që e shkaktuan […]

On 10 Maj, 2017 With 0 Komente

Le të krijohet një qeveri teknike!

President Thaçi! Topi, tani është (veç!) në duar Tuaja!  Fadil Maloku Shtyj zgjedhjet e parakohshme! Le të krijohet një qeveri teknike! 1. Për të qenë […]

Faqja 6 nga 6« E Para...456

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...