On 10 Maj, 2017 With 0 Komente

“O sa mirë”! Me fy shqiptarë!

Enver Bytyçi Ish-kryeministri i Serbisë, Vladan Gjorgjeviç, shkroi dhe botoi në vitin 1913 veprën e tij “Shqipëria dhe Fuqitë e Mëdha”, ku i paraqet shqiptarët […]

On 8 Maj, 2017 With 0 Komente

Kosova ta padisë Malin e Zi për gjenocidin ndaj shqiptarëve! Ja krimet makabre

  Kosova nuk ka punë në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës vetëm me Serbinë. Në shumicën e masakrave të kryera ndaj shqiptarëve, e në disa prej […]

On 6 Maj, 2017 With 0 Komente

Demarkacioni – Shpirti lakuriq shqiptar

Atdhedashuria e kthyer në luks e para! Për inat të shqiptarit konvertit, që dje u shndërrua në turk, serb, grek, malazez, e mysliman (Sanxhaku Serbi-Mali […]

On 5 Maj, 2017 With 1 Koment

“Car Llazari” i ri Jevtoviq po apelon Serbinë dhe Rusinë ta RIOKUPOJNË Kosovën shqiptare!

** -Ndërkaq, Kosova dhe Shqipëria po heshtin, pse?! Barometri diplomatik Prof.Dr.Mehdi HYSENI  *** Goran Jevtoviq (kolonel serb), më 12 mars 2017, në masmediat serbe (vestinet.rs) ka […]

On 5 Maj, 2017 With 0 Komente

“Car Llazari” i ri Jevtoviq po apelon Serbinë dhe Rusinë ta RIOKUPOJNË Kosovën shqiptare!

** -Ndërkaq, Kosova dhe Shqipëria po heshtin, pse?! Barometri diplomatik Prof.Dr.Mehdi HYSENI   *** Goran Jevtoviq (kolonel serb), më 12 mars 2017, në masmediat serbe (vestinet.rs) […]

On 4 Maj, 2017 With 0 Komente

Stoltenberg: NATO po i përcjellë me kujdes zhvillimet në Shqipëri

Nga Frank Shkreli  Antarësimi i Shqipërisë në Aleancën e Atlantikut Verior NATO, me të drejtë konsiderohet si arrijtja më e madhe e Shqipërisë në këtë […]

On 3 Maj, 2017 With 0 Komente

BBC: Perëndimi mund të shembet

Ekonomisti politik, Benjamin Friedman, e ka krahasuar një herë shoqërinë perëndimore moderne me një biçikletë, rrotat e të cilës mbahen në lëvizje prej rritjes ekonomike. […]

On 2 Maj, 2017 With 0 Komente

Po, si të “marshohet” për pushtet me atë shtet që të vret?!

Barometri diplomatik Prof.Dr.Mehdi HYSENI      *** Jo, “shumë mirë keni marshuar” , e shpëtuat Zoran Zaevin, e Zijadin Selën e harruat të përgjakur nën kthetrat […]

On 2 Maj, 2017 With 0 Komente

Fshati global, dikush t’i mësojë lexuesit dhe shikuesit si t’i konsumojnë lajmet dhe të mbeten të shëndoshë mendërisht

DAVID RANDALL Sot, të bësh gazetari, do të thotë të rrëfesh se çfarë ndodh në sipërfaqe, jo çfarë ka nën të. Profesionistët e informacionit nuk […]

On 1 Maj, 2017 With 0 Komente

Koncepti i përgjegjësisë në mendimin e Hanah Arendt

Problemi kryesor, që merr edhe një rëndësi aktuale, është ai i përgjegjësisë personale në regjimin diktatorial. Me pak fjalë, si ta trajtojmë përgjegjësinë personale në […]

On 30 Prill, 2017 With 0 Komente

Cilët janë “shqiptarët e mirë” të Vuçiqit në Luginë të Preshevës?

Shkruan: Nehat Hyseni  Dikur, pas demostratave të shqiptarve të vitit 1981 dhe në kohën e “kasapit të Ballkanit”, Sllobodan Millosheviqit, fushata e tërbuar antishqiptare, kundër shqiptarve […]

On 30 Prill, 2017 With 1 Koment

Në Shqipëri e Kosovë: Partitë, politika dhe demokracia keqfunksionojnë

Nga Skënder S. KAPITI Partitë politike dhe politika  shqiptare nuk kanë promovuar demokraci por më shumë paqëndrueshmëri, konflikte, përçaje, zhgënjim dhe mosbesim. Ato janë infektuar […]

On 29 Prill, 2017 With 0 Komente

Speciale: Peshëngritësi, President i Shqipërisë!

*** Ata që janë kundër ribashkimit kombëtar, nuk e meritojnë të jenë as kryetarë partie, as presidentë Kosove e as Shqipërie. Barometri dipomatik Prof.Dr.Mehdi HYSENI […]

On 28 Prill, 2017 With 0 Komente

Ç’është, dhe çfarë kërkon të zgjidhë “Zgjidhja” e Kokëdhimës

Nga Skënder S. KAPITI Pse kanë dështuar funksionimi i partive politike, i politikës dhe i demokracisë në Shqipëri? Armiku dhe të keqijat më të mëdha […]

On 27 Prill, 2017 With 0 Komente

Faleminderit drejtësi franceze, mirë se erdhe Avni Rrustemi i Kosovës!

Barometri diplotmatik Prof.Dr.Mehdi HYSENI   *** Sot, më 27 prill 2017,  në faqen e parë të të gjitha masmediave botërore, lajm kryesor me të njëjtin […]

On 27 Prill, 2017 With 0 Komente

Një shërbim për kombin shqiptar, Alarmi i ministrit të jashtëm të Kosovës Enver Hoxhaj

PJESA E DYTË Dy qeveritë shqiptare bashkë dhe përballë njëra tjetrës, dhe ty dyja bashkë krejt përballë të gjithë shqiptarëve dhe historisë. Genc DRINI   […]

On 26 Prill, 2017 With 0 Komente

ALARMI I MINISTRIT TË JASHTËM TË KOSOVËS ENVER HOXHAJ KUNDËR NGRITJES SË NJË JUGOSLLAVIE TJETËR, ME TË GJITHË SHQIPTARËT BRËNDA, “DHURATË” E BASHKIMIT EUROPIAN PËR SERBINË

PJESA E PARË Genc DRINI Dy qeveritë shqiptare bashkë dhe përballë njëra tjetrës, dhe ty dyja bashkë krejt përballë të gjithë shqiptarëve dhe historisë Ministri […]

On 26 Prill, 2017 With 0 Komente

Dështimi i negociatave – Basha i moderuar me qëllime finale radikale!

Enver Bytyçi Dy negociatorët e Parlamentit Europian, David McAllister dhe Knut Fleckenstein, erdhën dje mbasdite dhe zhvilluan një tur negociatash të ndara me mazhorancën shqiptare […]

On 26 Prill, 2017 With 0 Komente

Demagogjia “patriotike” e Ramës, Thaçit e Musliut

Shkruan: Nehat Hyseni Disa politikanë shqiptarë aktualë, meqë janë në “zgripc”, të zënë pisk nga performanca e tyre katastrofale, kriminale e kompromituese para popullit dhe […]

On 26 Prill, 2017 With 0 Komente

Loja e pisët e bashkimit dhe krijimit të Jugosllavisë së Re!

 Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi Opinioni publik është ballafaquar këto ditë me dy teza-projekte sa i përket rajonit, Kosovës dhe Shqipërisë. Njëra u lansua në […]

Faqja 2 nga 6123...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...