Deri kur më kështu me shqiptarët nën Mal të Zi

On 25 Maj, 2017 With 0 Komente

Nga Frank Shkreli   Të enjtën, me 25 maj në Bruksel, takohen kryetarët e shteteve dhe të qeverive të vendeve anëtare të NATO-s.  Në një deklaratë […]

Rrëfim i padëgjuar për Isa Boletinin, se si i rehatoi me dajak kundërshtarët e pavarësisë në Vlorë dhe e shpëtoi Shqipërinë

On 23 Maj, 2017 With 0 Komente

Klan Kosova sjell pjesë nga libri i profesor Fetah Bahtirit për rolin e Isa Boletinit në shpalljen e pavarësisë në Vlorë… “Atëherë plaku filloi rrëfimin […]

Kombi ka nevojë për filiza të ri në trungun e vjetër politik

On 22 Maj, 2017 With 0 Komente

Parlamenti i parë dhe parlamenti i ardhshëm shqiptar Nga Frank Shkreli Ndërkohë që përzgjidhen kandidatët për deputetë në Shqipëri dhe në Kosovë, kujtojmë parlamentin e […]

Si e tkurrën Fuqitë e Mëdha, Shqipërinë etinike? (Video)

On 22 Maj, 2017 With 0 Komente

Kufijtë e Shqipërisë dhe debati i zjarrtë për to i ka fillesat që nga Kongresi i Berlinit dhe Konferenca e Ambasadorëve në Londër. Shqipëria u […]

Demokracia në kushtet e klientelizmit

On 20 Maj, 2017 With 0 Komente

Besnik Pula Historia tregon se klientelizmi si sistem i qeverisjes funksionon më së miri në kushte të sundimit njëpartiak. Rastet shembullore të sundimit të suksesshëm […]

On 19 Maj, 2017 With 0 Komente

Tre shqiptarë krejtësisht të ndryshëm nga njëri tjetri, në gjunjë

Njerëzit rrinë në këmbë dhe ecin vertikalisht. Ulen në gjunjë, përkulen vetëm para Krijuesit.  Genc Drini                                                                                  A Për të ndërprerë dramën e rëndë të […]

On 18 Maj, 2017 With 0 Komente

Tri dilemat e marrëveshjes midis zotit Basha e zotit Rama

Shkruan: Enver Bytyç Dy liderët kryesorë të politikës shqiptare, zoti Basha dhe zoti Rama, pas një maratone bisedimesh e negociatash arritën marrëveshjen McAlister plus, duke […]

On 18 Maj, 2017 With 0 Komente

Avni Rrustemi nuk pranoi aleancë me Esat P. Toptanin në Paris  

Barometri diplomatik Prof.Dr.Mehdi HYSENI  *** Edhe pse  Esat Pasha i kishte premtuar postin e ministrit të Jashtëm në qeverinë e tij toptaniste në Paris (1920), Avniu […]

On 16 Maj, 2017 With 0 Komente

Fushata zgjedhore: Njëri i bie gozhdës, tjetri patkoit

Shkruan: Agim Vuniqi Demokracia (“sundimi nga populli” e përkthyer kuptimisht nga gjuha e vjetër greke- helene) është parë si një nga idealet e fundit që […]

On 13 Maj, 2017 With 0 Komente

Protesta e sotme, model i Republikës së Re!

 Enver Bytyçi Më 21 janar 2011 në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” protestuesit e Rilindjes ushtruan dhunë dhe provokuan në ekstrem forcat e rendit. Dukej qartë […]

On 13 Maj, 2017 With 0 Komente

Isa i tha Kadrisë: “A ia din rendin burrnisë”?

Shkruan: Nehat Hyseni Koalicioni “i panatyrshëm” PDK-LDK u imponua nga Kushtetuta më e “panatyrëshme” në rajon dhe prodhoi qeveri gjithashtu të “panatyrëshme”. Por, mos t’ia […]

On 12 Maj, 2017 With 0 Komente

Historia e shqiptarëve që luftuan kundër japonezëve (FOTO)

Nga një media australiane mësohen fakte të rralla mbi luftëtarë shqiptarë pjesëmarrës në Luftën e Dytë Botërore në anën tjetër të rruzullit tokësor. Ata luftuan […]

On 12 Maj, 2017 With 0 Komente

Shpresat për fitore të LDK-së në zgjedhjet e 11 qershorit, vetëm me lidership të ri!

Shkruan: Nehat Hyseni Ditën e mërkurë, më 10 maj 2017, PDK i tha troç LDK-së dhe (ish) kryeministrit Mustafa, sipas thënies popullore: “Pasi e kalova […]

On 12 Maj, 2017 With 0 Komente

Islamizimi nën terrorin turko-sllav

Gani MEHMETAJ Pushtuesit sllavë e turq nuk lanë gjurmë qytetërimi, por lanë vragë krimi. Asnjë objekt nuk mbeti pas sundimit të tyre. I shfrytëzuan objektet […]

On 11 Maj, 2017 With 0 Komente

Përfaqësues i ri i Vatikanit në Shqipëri

Nga Frank Shkreli Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Z. Bujar Nishani pranoi të martën Letrat Kredenciale të Nuncit të ri Apostolik,  Kryeipeshkëvit Charles John Brown, […]

On 10 Maj, 2017 With 0 Komente

Këpucëtarët, bashibuzukët dhe bunat (e Tajar Hatipit) nuk mund të bëjnë kthesë politike në Kosovë

Shkruan: Prof. Dr. Jahja Koka Të gjithë flasin për diçka të re që do të na nxjerrë nga kriza. Zaten edhe ata që e shkaktuan […]

On 10 Maj, 2017 With 0 Komente

Le të krijohet një qeveri teknike!

President Thaçi! Topi, tani është (veç!) në duar Tuaja!  Fadil Maloku Shtyj zgjedhjet e parakohshme! Le të krijohet një qeveri teknike! 1. Për të qenë […]

On 10 Maj, 2017 With 0 Komente

“O sa mirë”! Me fy shqiptarë!

Enver Bytyçi Ish-kryeministri i Serbisë, Vladan Gjorgjeviç, shkroi dhe botoi në vitin 1913 veprën e tij “Shqipëria dhe Fuqitë e Mëdha”, ku i paraqet shqiptarët […]

On 8 Maj, 2017 With 0 Komente

Kosova ta padisë Malin e Zi për gjenocidin ndaj shqiptarëve! Ja krimet makabre

  Kosova nuk ka punë në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës vetëm me Serbinë. Në shumicën e masakrave të kryera ndaj shqiptarëve, e në disa prej […]

On 6 Maj, 2017 With 0 Komente

Demarkacioni – Shpirti lakuriq shqiptar

Atdhedashuria e kthyer në luks e para! Për inat të shqiptarit konvertit, që dje u shndërrua në turk, serb, grek, malazez, e mysliman (Sanxhaku Serbi-Mali […]

Faqja 1 nga 6123...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...