Published On: 12 Janar, 2016

Nobelin e meritonte vetëm Ibrahim Rugova, e kurrë Qosja e Demaçi

Çudira shqiptare!

 

Shkruan: Kimete Berisha

 1. Një fans i tij, e propozoi Rexhep Qosjen kandidat për Nobelin e Letërsisë 2016, pa pasur Rexhep Qosja asnjë varg letrar, përveç do-do vargjeve të stilit “Femra në poezinë e Çajupit dhe Naim Frashërit”.
  E ka edhe një “libër” ku “grindet” me Dobrica Qosiçin, dhe i tregon atij, se si serbi do të bindet (që ç’ke me të) se edhe Rexhep Qosja është intelektual, si Dobrica.
  Rexhep Qosja ka pasur tentativa serioze dhe dëshirë të madhe të bëhet shkrimtar, ama, asnjë vargu të tij nuk i vjen era art. Lëre ti Rudina Xhungën, e cila, njejtë sikurse Rexhep Qosja, kujton se është shkrimtare.
  Rexhep Qosja e keqpërdori frazën që dikur e përdori Martin Luter King “dhuna e sjell dhunën”, dhe dje kërkoi nga populli që të luftojnë me shtetin e Kosovës, sy për sy, dhëmb për dhëmb.
  Paramendoje ti çfarë mendojnë bota letrare për dashamirin e dhunës dhe të vdekjes, si Rexhep Qosja, që ia “përmbys” fjalën Gandit që tha se “sy për sy-e bën botën të verbër”.
  “Shkrimtari” që beson në dhunë, në urrejtje, dhe që i afrohet një shekulli jetë, kurrë pa e thënë një fjalë të mirë për njeri të gjallë as të vdekur, do të ishte kandidat i përshtatshëm që me emrin e tij të emërtohej ndonjë revolucion, ndonjë luftë civile, ndonjë masakër e llahtarshme, si për shembull “Lufta qytetare Rexhep Qosja, 1997, Shqipëri”, e jo për kandidat të letërsisë.
 2. Nga i njejti fans i Rexhep Qosjes, Adem Demaçi propozohet kandidat i Nobelit për Paqe 2016 , anipse Adem Demaçi ka qenë zëdhënës i Luftës Çlirimtare të Kosovës.
  Të kishte Nobel për sakrificë, për atdhedashuri, për burg, etj. mirë, ama Adem Demaçi ka qenë dhe është rrebel (me apo pa kauzë).
  Ky Nobel do të ishte i përshtatshëm vetëm për Ibrahim Rugovën, i cili deri në fund ishte kundër luftës (për shkak të dhunës).
 3. Katedralja “Nënë Tereza”, sot më 12 Janar, mbajti meshë për Ibrahim Rugovën dhe për Imzot Mark Sopin.
  Çka është mesha, dhe pse mbahet meshë për një njeri që ka vdekur para 10 vitesh?
  Mesha mbahet për ata që kanë jetuar me dashurinë e Krishtit në zemër.
  Sipas burimeve shqiptare nga Vatikani, Ibrahim Rugova nuk është konvertuar në katolik.
  A ka, pra, çudi më të madhe dhe më simpatike shqiptare, sesa të mbahet meshë katolike për një njeri që quhet Ibrahim!
  Sepse, them unë për t’u konvertuar nga myslimani në katolik, së pari duhet të jesh mysliman. E, emri s’të bën mysliman, as trashëgimia familjare.
  Njeriu e zgjedh vet besimin dhe fenë e tij.
  Po dua të them, ata që ia kthyen për së vdekuri kryet kah Çabja, ata sot i sheh në rreshtin e parë të Katedralës.
  Kokën në varr kah Çabja, shpirtin në Vatikan.
 4. Njëri e kishte sharë Berat Buzhalën shkaku se kur ka qenë Berati i ri, paska ruajtur lopë, ndërsa kur paska qenë ky sa Berati i vogël e paska dëgjuar David Bowin.
  Për ironi të artikullshkruesit që shihet se vuan nga kompleksi i lopës (bovinophobia), David Bowit më së shumti ia kish pas ënda “byrekun e çobanit”. Ku me ditë çfarë bureku është ky, ama duhet të shoqërohesh me katundarë për ta ditur se çfarë shije ka ky ushqim special.
  Berat Buzhala për koincidencë është i besimit katolik, dhe një hoxhë nuk mund ta ofendoj (kurrë) një katolik duke e quajtur çoban. Sepse, Krishti është çoban. Bibla i referohet Jezusit si çoban.
  Nejse, pak ka dallim pse Krishti është çoban i deleve, jo i lopëve.
  Si vajzë e vogël, që ishim të okupuar, me një RTP, dhe shumë revista serbisht, e mbaj mend se më shumë shkruanin gazetat se si David Bowie e ka njërin sy të zi, njërin të kaltër, se si bënte orgji dhe përdorte droga, sesa që flitej për muzikën e tij, e cila sikurse “vargjet ” e Rexhep Qosjes, nuk të prek në zemër, as nuk e mban në mend.
  Në atë kohë, 1980, kur artikullshkruesi ka qenë i fiksuar pas David Bowie, katundarët kanë qenë të fiksuar pas demonstratave kundër pushtuesit (përveç që kanë qenë truproje të lopëve).

Megjithatë Berat Buzhala, “si katundar që qenka” duhet ta ketë parasysh fatin e Perandorit romak JulioVero Massiminin (235-238), të cilin populli e rrëzoi nga froni, jo për shkak të mizorive dhe tiranisë së tij, por e rrëzuan posa morën vesh se ai, kur ishte fëmijë, i kishte ruajtur lopët në Thraki.

(Shqiptari.eu! Titulli i redaksisë)

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Gjergj Deda thotë:

  Ibrahim Rugova ka qene dhe mbetet inelektuali me i madh i Kosoves ne te gjitha koherat, i cili eshte vleresuar nga personazhet me te larte te Botes per aftesite e tije te gjithaneshme ne interres te Kosoves e te kombit Shqipetare, ndersa Rexhep Qosja kerkon te behet intelektual me force duke share te tjeret pa rezultate ku shpesh here ka ndikuar edhe kunder interreseve kombertare shqipetare duke i sherbyer interreseve komuniste antishqipetare.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...