Published On: 14 Janar, 2016

Ibrahim Rugova e ndryshoi botën! Ishte filozof i mirëfilltë

Shkruan: Gjergj Simoni

 

Ibrahim Rugova asht edhe filozof i mirëfilltë, edhe NJERI që ka kultivue filozofinë e tij në praktikë. Përpara janë akuzue filozofët (sidomos nga marksistët), se ata vetëm e shpjegojnë botën e nuk e ndryshojnë. Ibrahim Rugova e ndryshoi bash ashtu si duhet.

Pse?
Sepse ai e nisi në vitet 1968-1988 fillimisht filozofinë e tij letrare e estetike të njoftun si REFUZIMI ESTETIK dhe si STRATEGJI E KUPTIMIT (janë dy titujt e veprave të tij në vitet ’80). Kur i pari shqiptar ishte ai që e dha nji intervistë në mediat gjermane më 1989 (paralajmëroi se nëse nuk duen serbët me e zgjidhë problemin e Kosovës, do të ketë luftë), ai kaloi në VEPRIM PRAKTIK.
Kaloi në REFUZIMIN POLITIK E SISTEMOR të Serbisë:
shembi mitin komunist të përjetshëm të partisë moniste (për nji muej u zhbanë subjektet e sistemit serbo-komunist), e çoi përpara atë që kishte nisë lëvizja jonë kombëtare në vitet 1981 e këndej,
iu bashkuen mbi nji milon shqiptarë lëvizjes së tij politike me orientim properëndimor.

Ishte i pariqë e ktheu qerren e Kosovës kah Perëndimi e jo kah Moska as kah Beogradi apo kah Kina. As kah ideologjitë e falimentueme komuniste që nuk e zgjidhën kurrë çashtjen tonë kombëtare, por e randuen edhe ma tepër.
Ishte i pari e ka bindë botën se Kosova asht vend europerëndimor, se ma përpara tij asnji poltikë, asnji politikan, asnji lëvizje kombëtare shqiptare (me orientime prokomuniste a promoskovite), nuk kishte mbërrijtë me e ba këtë gja.

Dhe populli e mori të mbarën, mori rrugën që duhej.
E dha rezultatin e vet historik: e bindi botën perëndimore (për herë të parë e bani ky burrë) për me e ndihmue Kosovën. Iu hapën dyert në Vashington, në Evropë e kudo te bota e përparueme europerëndimore.

Se atë që nuk kishin mujtë me e ba as ushtritë e Fadil Hoxhës a të Enver Hoxhës, as partitë e tyne që u lidhën gabimisht e tardhtisht me Moskën antishqiptare mbas luftës, as kushedi sa e sa nacionalistë të asaj kohe nuk u orientien në kohën e duhun kah duhet…e bani ky burrë, Ibrahim Rugova, me lëvizjen e tij: me vlerat e refuzimit poltik e kombëtar masive, europerëndimore, demokratike, pluraliste dhe integruese.

Dikujt mund t’i duket se kjo nuk asht kurrgja. Se na del ky e ai tjetri njifarë filozofi. Por bash pse ka qenë FILOZOF, ka pasë VIZION PËRTEJ HISTORIK, ka mujtë me e ba këtë ndryshim.
Dhe, u pa se për Serbinë nuk majftoi kjo lëvizje politike rugoviane, por kjo lëvizje i dha kornizat e veprimit properëndimor drejt miqve që krijoi Rugova. Kush mundet me krijue miq si ai?! Asnji ma, kurrës si a nuk munden me krijue, sepse ai kishte VIZION e këta të sotmit as qe e kanë atë vizion (jo vizion moskovit dhe jo vizion oriental që sot po e shembin Kosovën).

U desh edhe lufta e UÇK. Por as lufta e as UÇK-ja nuk i mjaftuen Serbisë (Për herë të parë nji forcë e armatosun shqiptare e Kosovës, detyrohet të futet në kornizat politike properëndimore, ani pse asnji DOKUMENT i UÇK nuk ekziston se asht me orientim properndimor, përpos që e akuzojnë Amerikën e Evropën për anmiqësi ndaj shqiptarëve, kurse e vërteta asht krejt tjetër.).
Prandej ai mbetet i mdh në jet të jetëve.

Sot po përpiqen të rikthehen forcat retrograde me orientim antievropian, si ato lëvizjet prokomunsite, apo ato orientaliste haxhiqamilsite, të pagueme prej ideologjive e shteteve të falimentueme.

Asnji lëvizje tjetër politike ndër ne, nuk e ka nji përfaqësues si RUGOVA të pranueshëm edhe ndërkombëtarisht e me shumë çmime ndërkombëtare nga shunmë fusha (poltike, universitare, shtetërore, letrare…).

Asnji lider deri më tash, nuk ka mbërrijtë me u shndërrue në LIDER SHPIRTNOR, si ai, pa dhunë e me kaq shumë fryte hsitorike. Kot përpiqen të tjerët me hy në histori me dhunë.
E sotmja po i verifikon krejt pikëpamjet e tij, qëndrimet dhe veprimet e tij. E nesërmja vetëm se ka me i verifkue edhe ma shumë këto vizione FILOZOFIKE RUGOVIANE.

Dhe mos me e pasë pasun nji FILOZOFI POLITIKE TË TILLË, kurrë nuk do të ishte zgjidhë çashtja e Kosovës.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...