Published On: 14 Prill, 2016

I zakonshmi Quest dhe një pyetje me spec për Ramën

Sa herë që kryeministri Edi Rama duhet të flasë në një platformë të rëndësishme mediatike ndërkombëtare, ai duket se e ka të ‘preferuarin’ e tij.

Bëhet fjalë për gazetarin Richard Quest.

Ashtu si disa muaj më parë, sërish Edi Rama foli për programin e britanikut Quest në CNN.

Edhe pse Quest drejton një emision me natyrë ekonomike, ai trajton edhe tema politike.

Nuk dihet ‘lidhja’ mes Quest dhe Ramës, por këtë herë prezantuesi britanik vendosi t’i bëjë një pyetje me spec, për të ndalur disi hovin e Ramës, i cili ka nisur një turne me sulme ndaj kandidatit republikan për president, Donald Trump.

“Besoj se e dini që etika diplomatike nënkupton që udhëheqësit e huaj nuk mund të komentojnë mbi zgjedhjet në vendet e tjera. Por mesa duket ju vendosët se kjo çështje ka më shumë rëndësi se protokolli,” iu drejtua ai Ramës.

Kryeministri shqiptar u mbrojt duke thënë se Amerika është një simbol dhe një shembull frymëzimi për mbarë botën.

Si e tillë, zgjedhjet aty kanë kuptim për çdo vend.

Quest e pyeti se nëse Trump do të fitojë nominimin dhe më pas edhe garën për Shtëpinë e Bardhë, a ndihet i frikësuar Edi Rama.

Kreu i qeverisë shqiptare thotë se zgjedhja e Trump është një kërcënim së pari për Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai i këshillon Donald Trump të udhëtojë më shumë për të njohur myslimanët.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...