Published On: 21 Mars, 2016

I vihet gurthemeli Spitalit Pediatrik – Kirurgjik, donacion i Emirateve të Bashkuara

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, dhe Maitha Al Shamsi, ministre e Shtetit e Emirateve të Bashkuara Arabe, kanë vënë gurthemelin e Spitalit Pediatrik-Kirurgjik, në hapësirat e QKUK-së.

Presidentja Jahjaga ka thënë se sot shënohet një kthesë për t’u garantuar fëmijëve një të ardhme të shëndoshë, transmeton Koha.net.

Jahjaga tha se ky spital të jetë spitali më modern jo vetëm në Kosovë por edhe në rajon, me aparaturën më moderne, të cilën do ta përdorin njerëz profesional.

“Me ndërtimin e këtij spitali në këtë vend synojmë që të gjitha shërbimet pediatrike t’i ofrojmë në një vend më me shumë profesionalizëm dhe dashuri”, ka thënë ajo.

Sipas një njoftimi të Presidencës, spitali i ri është një donacion i Emirateve të Bashkuara Arabe, në vlerë prej 22 milionë euro.

Marrëveshja për ndërtimin e tij është nënshkruar në prill të vitit të kaluar, gjatë një vizite të Presidentes Jahjaga në Abu Dhabi.

Realizimi i këtij projekti pritet të përfundojë në vitin 2018.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Gabim i maaadh thotë:

    Kurrr nuk duhet me marr kurrfar donacioni prej ketyr eshkavellve te arabise. Keta e kane me qellime te keqija. Amerika deri sot i beri donacion permes USAID 5.2 miliard dollar per 17 vite, ndersa Bondsteel dhe Kampi ne Maxhunaj deri sot vetem Amerikes i kane kushtuar 36 Miliard dollar per 17 vite,……….edhe AMERIKA nuk e permend kete pune…….e keta pismiletat shkavella te arabise kishe po nihmojm,,,,,!!,!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...