Published On: 7 Janar, 2016

“I shumëkërkuari” Dardan Sejdiu, do ta rrëzojë qeverinë me 9 janar

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu ka mbajtur një konferencë nga zyrat e partisë së tij, ku është marr kryesisht me pushtetin qendror.

Sejdiu, duke harruar dështimin e fundit që u bllokua Prishtina nga bora dhe është marr me akuza të pushtetit qendror.

“Sot do e trajtojmë kapjen e shtetit që po bëhet e që dita- ditës po bëhet më e paskrupullt. Etja e pakufizuar për pushtet dhe dëshira e pangopur janë ky pushtet. partitë PDK dhe LDK, po i kontrollojnë të gjitha ndërmarrjet publike dhe përmes kontrollit po sigurojnë edhe zhvatjen që po ia bëjnë Kosovës”, ka thënë Sejdiu.
Ai ka thënë se 45 agjenci dhe institucione janë kapur nga këto dy parti.

“Së fundi emërimet i keni parë në byfe të Kuvendit. Janë 34 persona që kanë lidhje të ngushta me njerëz në pushtet qe Janë persona klienteliste të pushtetit. Këta persona janë emëruar në shpejtësi marramendëse e që nuk i ka hije një shteti si Kosova. Me këtë kapje asnjë herë nuk mund të kemi shtet të së drejtës e as zhvillimor”, ka thënë Sejdiu.

Ai ka folur edhe për protestën e 9 janarit që është paralajmëruar nga subjektet opozitare.
Sejdiu ka kërkuar që Qeveria të largohet.

“Kërkojmë që kjo qeveri të largohet vet dhe këtë do ta arrijmë përmes protestës së 9 janarit. E me qeverinë e re këta persona nuk do të jenë më aty, e në vend të tyre do të vendosen profesionist e që do të jenë adekuat për të siguruar profesionalizëm dhe Kosova të shkapet nga duart e Isa Mustafës e Hashim Thaçit”, ka thënë Sejdiu.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...