Published On: 18 Maj, 2016

I shpërqëndrohet mendja Grabovcit, s’di si të veprojë

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së Adem Grabovci, akoma nuk ka vendosur se a do të votojë apo jo për Marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi, ditën kur pritet të ratifikohet në Kuvendin e Kosovës, raporton GazetaBlic.

Këtë e ka bërë të ditur vetë deputeti i PDK-së, i cili në një intervistë të dhënë për Gazetën Blic, ka thënë se ende nuk ka marrë ndonjë vendim lidhur me këtë çështje. Por, për një gjë të tillë, siç ai është shprehur, do të vendosë vetëm atëherë kur t’i sheh të gjitha argumentet.

Unë do ta marr dokumentin zyrtar nga qeveria dhe do ta analizoj me kujdesin më të madh të mundshëm, do të interesohem që t’i suguroj edhe dokumentet nga arkiva, dokumente nq lidhje me Demarkacionin, do të konsultohem edhe me ekspertë të kësaj fushe dhe kur të marr edhe mendimin e tyre, do t’i ballafaqoj këto me dokumente që kam arritur t’i siguroj, e pastaj do ta marr edhe vendimin në lidhje me çështjen”, ka thënë Grabovci.

Sipas Grabovcit, çështja e Demarkacionit me Malin e Zi do të përmbyllet në përputhshmëri me ligjin dhe me vullnetin e deputetëve.

Presim që qeveria do ta sjellë këtë çështje në Parlamentin e Kosovës, duke i respektuar të gjitha afatet ligjore. Po ashtu, presim që t’iu krijohet mundësia dhe të marrin vlerësimet e deputetëve që janë “pro” apo “kundër” kësaj çështjeje, e pastaj krejt në fund të kalohet në votim, pas argumenteve që do të ofrohen nga deputetët”, ka shtuar deputeti i PDK-së.

Kurse, sa i takon numrit të votave, Grabovci ka vlerësuar se akoma është herët të thuhet se a do të arrihet numri i duhur për ta kaluar këtë marrëveshje.

Koalicioni ka mbi dy të tretat e votave, por duhet të bëhet vlerësimi duhet të hapet debat i gjerë në Parlamentin e Kosovës dhe së fundi do të vijë deri të votimi, pastaj dihet se a do të jenë të mjaftushme votat nga argumentet e siguruara”, ka deklaruar Adem Grabovci.

Në intervistën e dhënë për Gazetën Blic, ai flet edhe për disa çështje të tjera, si për zgjedhjet, përgatitjet për to, funksjonimin e koalicionit PDK-LDK e disa çështje tjera relevante. Intervistën e plotë, mund ta gjeni në Gazetën Blic pas disa orësh.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...