Published On: 27 Shkurt, 2016

I pa parashikueshëm Thaçi! Ja çka i ofroi listës serbe në këmbim të votave për president

Lista Serbe kishte kushte shumë të qarta për ta votuar Hashim Thaçin për president. Pesë kushtet kryesore që i kishte kjo listë, që të mundësonte zgjedhjen e liderit të PDK-së në krye të shtetit, dhe shmangien e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, u plotësuan nga Isa Mustafa e Hashim Thaçi, raporton infokosova.

Këto janë pesë kushtet e Listës Serbe:

 1. Dhjetë për qind e Forcave të Armatosura duhet të jenë serb dhe nën Komandën e Komandantit serb, që do t’i jap përgjegjësi vetëm Presidentit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.
 2. Zëvendëskomandantin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës do të nominohet nga Presidenti i Asociacionit, e që do t’i ketë 80 për qindeshin e kompetencave të komandantit të përgjithshëm, kuptohet për komunitetin e tij.
 3. Zëvendëskryeministri i Kosovës nga Lista Serbe do të ketë kopetenca shtesë në punën e tij
 4. Asociacioni i Komunave me shumicë serbe do të ketë mbikëqyrjen, emërimin dhe mbledhjen e të ardhurave nga doganat që janë në kufi me komunat serbe.
 5. Të hyrat në Asociacionin e Komunave Serbe nga Serbia nuk do të ketë të drejt Qeveria e Kosovës t’i ndaloj, por vetëm të kërkoj destinacionin se për çka janë të dedikuara.

Këto i ka faktuar njëri nga deputetët e Listes Serbe, e që ka pozitë në Kuvendin e Kosoves nga koalicioni PDK-LDK-LISTA SERBE.

Kështu kanë thën disa burime per Infokosova

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. afrim thotë:

  E per familjen e thaqit dhe ises a kane pasur ndonje kerkes….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...