Published On: 30 Prill, 2016

“I mbushur”me PDK-në Kelmendi “godet”: Premtimi me 200 mijë vende pune do të duhej të realizohej

Kam menduar që kontributin tim dhe përvojën shumë vjeçare që kam, ta japi drejtpërdrejtë duke i menaxhuar disa ministri, ka thënë në një intervistë për KosovaPress, pronari i kompanisë “Elkos”,dhe deputet i parlamentit të Kosovës, Ramiz Kelmendi.

Kelmendi ka dhënë dorëheqje mbrëmë nga Partia Demokratike e Kosovës. Kjo sipas burimeve të KosovaPress-it, ka ardhur pas një injorimi që pretendenti i vetëm për ta udhëhequr PDK-në, Kadri Veseli, i ka bërë në tubimin në Pejë, ku në fjalimin hyrës, i ka përmendur me emra të gjithë deputetët dhe biznesmenët pjesëmarrës në tubim por jo edhe Ramiz Kelmendin.

 Atij gjithashtu i është pamundësuar para më shumë se 300 simpatizantëve të tij, që ta marrë fjalën dhe të çojë përpara synimet e tij dhe premtimin që i është dhënë për postin e zëvendëskryeministrit të Kosovës.

Kelmendi ka thënë se premtimet elektorale për krijimin e 200 mijë vendeve të reja të punës nga Partia Demokratike e Kosovës, do të duhej të realizohen, për këtë presin qytetarët e Kosovës.

Ai thotë se nuk ka shkuar në PDK për përfitime personale. Sipas tij, kompania e tij ishte e zhvilluar edhe gjatë kohës sa ai ishte në opozitë.

“Nuk kam shkuar në PDK për të përfituar personalisht sepse unë këtë ngritje ekonomike të grupit “Eklos” e kam bërë kur kam qenë në opozitë. Por kam menduar që kontributin tim dhe përvojën shumë vjeçare që e kam, me e dhënë drejtpërdrejtë duke i menaxhuar disa ministri, të cilat janë të domosdoshme të sinkronizohen që të bashkëveprojnë më shpejtë dhe më mirë në funksion të zgjedhjes së çështjeve dhe kërkesave të shumta dhe nevojave të mëdha që ka Kosova për zhvillim ekonomik.”, tha Kelmendi.

Ai po ashtu tha se grupi Elkos ka bërë një planifikim të investimeve të veta në periudhën kohore 2016-2022. Brenda vitit do t’i hapë disa fabrika dhe gjatë këtyre viteve, sipas tij, do të investohen mbi 143 milionë euro, ku parashihet të punësohen rreth 1 mijë e 430 persona.

Kelmendi ka qenë i angazhuar në partinë e Ramush Haradinaj- AAK. Në zgjedhjet e fundit të 2014, iu është bashkuar PDK-së.

Kelmendi ka dhënë dorëheqje mbrëmë nga Partia Demokratike e Kosovës, pas mospërmbushjes së premtimeve për ta marrë pozitën e zv.kryeministrit të qeverisë së Kosovës.

Ai i tha KosovaPress se u detyrua që të marrë një vendim për t’u dorëhequr nga PDK-ja, sepse i është pamundësuar që ai të kontribuojë në programin për zhvillim ekonomik.

“Është akti im moral… u desh të dorëhiqem dhe të gjej rrugë të tjera ku mund të realizojë synimet për zhvillim ekonomik”, tha Kelmendi.

I pyetur nëse do t’i bashkohet ndonjë partie tjetër, Kelmendi tha se në çdo moment potenciali i tij zhvillimor intelektual dhe përvoja e tij nuk do rrijë në pritje, por do gjejnë rrugë për të ardhur deri te realizimi i qëllimeve të tij./KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...