Published On: 4 Shtator, 2016

I mbijetuari i masakrës së Suharekës, 17 vjet në kërkim të drejtësisë

Emrat e tyre prej tre vjetësh i bart me vete. Gramoz Berisha nga Suhareka, njëri nga tre të mbijetuarit e masakrës së 26 marsit të vitit 1999, një tatuazh me emrin e babait, Sedatit, vëllait Drilonit dhe motrës Dafinës, e cila është ende e pagjetur, ia kishte bërë vetes dhuratë për ditëlindje.

Gramozi, që në kohën e luftës ka qenë 8-vjeçar, buzëqesh kur tregon se këtë tatuazh e ka bërë përkundër mospajtimit të nënës së tij, Vjollcës, edhe ajo e mbijetuar nga masakra në të cilën u vranë 48 anëtarë të familjes Berisha, shkruan sot “Koha Ditore”.

“Edhe pse mami nuk është pajtuar hiç, po …”, ndal në gjysmë rrëfimin dhe me gisht tregon tatuazhin, djali që i plagosur në krah, bashkë me të ëmën dhe gruan e axhës kishin kërcyer nga kamioni në të cilin ishin vendosur viktimat e njërës ndër masakrat e ndodhura në luftën e fundit në Kosovë, që nuk iu kishin mbijetuar plumbave. Që të tre kishin shpëtuar duke u shtirur si të vdekur në mesin e kufomave të familjes së tyre…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...