Published On: 21 Shkurt, 2016

I biri i Pablo Escobarit: Lidhjet e trafikantëve serbë me babain tim

Botimi në Serbi i librit të djalit të narkotrafikantit më të madh të botës, Pablo Escobar, ka nxitur dhe rritur zërat për një bashkëpunim të vjetër mes narkotrafikantwve latinoamerikanë dhe atyre serbë.

 

Në faqen e Juan Escobar, autor i librit për jetën e babait të tij, u shkruan mesazhe dashamirëse nga shumw serbë.

Vetë Juan, në një intervistë për gazetën serbe Veçerni Novosti, thekson se shumë serbë tregojnë respekt për familjen e tij. Ai thekson se ka dëgjuar që në perëndim kokaina është tregtuar nga klane të fuqishme serbe, por nuk ka asgjë zyrtare.

Në fakt, prej kohësh janë botuar disa volume mbi ekzistencën e klaneve serbe të lidhura me UDB-në, e që tregtonin drogën në Europën Perëndimore.

Një nga këto është edhe ajo e udhëhequr nga Zhelko Razhnatoviç – Arkani. Dhe flitet që më pas me paratë e drogës u financua lufta në Bosnjë e Kosovë.

Madje shërbimi sekret gjerman, bëri të ditur se dhe në vrasjen e Jusuf Gërvallës ka marrë pjesë një komando e UDB-së që merrej edhe me trafikimin e drogës.

Ndërkaq, në ditët tona mjaft eksponentë të mafies serbe janë dhe baronët e furnizimit të kokainës në Gjermani por edhe shtete të tjera të Perëndimit.

Dy grupime janë më të fuqishëm në shpërndarjen e kokainës në Europën e Perëndimit: kalabrezët dhe serbët.

Fatkeqësisht ,në këtë biznes të lidhur me klane serbe janë përfshirë edhe shqiptarë nga Kosova e Shqipëria, por dhe Presheva. Një prej bosëve shqiptarë të kokainës në Gjermani, bredh në lokalet luksoze të Beogradit i shoqëruar nga krerë të shërbimit sekret serb. Ai pushton faqet e para të revistave dhe ndërron këngëtaret e njohura të “Pozdravit”.

Juan Pablo Escobar është i njohur në publik falë librit “Babai im, Pablo Escobar”, i cili u botua kohët e fundit dhe në Serbi.

“Doja që viktimat e babait tim të gjejnë drejtësi”, thekson Juan që shton se shumë njerëz ttë varfër e të pastrehë u ndihmuan nga don Pablo.

Sipas tij, historia e jetës së babait të tij Pablo Escobar nuk është romantikë si në biografinë “Mbreti i Kokainës”.

Sipas versionit zyrtar,  Pablo Escobar u vra më 2 dhjetor 1993 por ende ka teori se ai vrau veten.

Përgatiti: Ylli Pata: /tesheshi.com/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...