Published On: 20 Shkurt, 2016

I besuari i Thaçit akuzon rënd Vetëvendosjen, Ilir Dedën dhe Shpend Ahmetin

Njëri nga këshilltarët e Hashim Thaçit, Abelard Tahiri ka drejtuar akuza të rënda ndaj Lëvizjes Vetëvendosje. Ai në një shënim në Facebook, ka thënë se nuk do të jetë e largët dita, kur VV do të kërkoj largimin e Amerikës nga Kosovë. Ai është shprehur i befasuar se si Ilir Deda e Shpend Ahmeti që janë shkolluar nga SHBA, të dalin kundër Amerikës.

Shënimi i plotë i Tahirit:

Duke u nisur prej deklaratave të majta anti-imperialiste të ish liderit të Vetëvendosjes dhe të këtij trockistit, që tash e drejton formalisht, në lidhje me qasjen e politikës amerikane ndaj Kosovës dhe angazhimin e tyre për të bërë një peticion për largimin e ambasadorit amerikan, besoj se nuk do të jetë e largët dita që këta njerëz të kërkojnë largimin e plotë të prezencës amerikane nga Kosova dhe izolimin e vendit tonë prej aleancës perëndimore.
Çdo ditë e më shumë po shohim në këtë lëvizje sesi po mblidhen mbetjet e fundit jugosllave në Kosovë, që duke u bashkuar me mbeturinat enveriste kanë nisur fushatë kundër orientimit tonë perëndimor.
Është mjerane kur sheh njerëz të mbështetur, financuar dhe arsimuar nga SHBA-të, si Shpend Ahmeti, Ilir Deda e të tjerë brenda Vetëvendosjes, që nuk kanë kurajon apo vullnetin që të dalin kundër kësaj sjellje radikale të majtë.
Ballafaqimi ynë me këtë fenomen të trashëguar nga regjimi i kaluar nuk do të jetë as i lehtë dhe as afatshkurtër, mirëpo një gjë është e sigurt, që bashkëjetesa në këtë vend e politikës pro-perëndimore të lirisë, demokracisë dhe asaj të obskurantizmit lindor nuk është e mundur.
Ballafaqimi sa më i hershëm me këta anti-perëndimorë, është i nevojshëm dhe i shëndetshëm për shoqërinë tonë, pa marrë parasysh koston që do të ketë ky ballafaqim.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...