Published On: 15 Shtator, 2016

I akuzuari për terrorizëm në ceremoninë e ndërrimit të Komandantit të KFOR’it (Foto)

Ceremonia e ndërrimit të komandës në prezencën e NATO’së në Kosovë (KFOR) që u zhvillua pikërisht në ditën kur Kuvendi pritej të votonte demarkacionin me Malin e Zi e Opozita organizoi protesta u zhvillua me shumë të ftuar. KFOR’i më 1 shtator 2016 e ftoi edhe politikanin kontrovers kosovar, Fuad Ramiqi.

Në ndërrimin e komandës në KFOR’it nga gjenerali Guglielmo Luigi Miglietta tek gjenerali Giovanni Fungo Ramiqi nuk dihet se kë e përfaqësonte, por dihet që Ramiqi ka qenë nismëtarë dhe drejtues për një kohë të gjatë i lëvizjes islamike të regjistruar edhe si parti, LISBA.

Së fundi Prokuroria Speciale njoftoi që të njëjtin e ka akuzuar për veprën penale “thirrje për rezistencë”, nga neni 411 par. 1 i Kodit Penal të Republikës së Kosovës,raporton Gazeta Express.

I kontaktuar nga Express Skënder Musa, avokat i Fuad Ramiqit i ka thënë gazetës se ai është i bindur që Prokuroria nuk ka asnjë provë për atë që akuzohet Ramiqi dhe se ky i fundit as nuk ka bërë thirrje për rezistencë e as për thirrje kundër rendit kushtetues.
“I lejohet secilit që të ushtrojë besimin e tij në Kosovë”, tha Skënder Musa për Express.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...