Published On: 22 Shkurt, 2016

Hyseni: Lufta civile nuk mund të ketë në Kosovë

  • Skënder Hyseni ministri i Punëve të Brendshme ka thënë në Zona B se nuk do të lejojnë të ndodh lufta civile në Kosovë.

“Lufta civile nuk do të ndodhë në Kosovë dhe ne nuk duhet të lejojmë që kjo të ndodhë, Policia është instrumenti ligjor që e ka për obligim ta kryejë punën e vet”.

“Nuk mbrohet ligji e as Kosova duke hedhur gaz lotsjellës, as tu ngrit kauza të paqena, as në rrugë”.

“Ky shteti i ri në konsolidim e sipër që nuk ka përmbyllur procesin e shtetndërtimit nuk guxon të instalojë praktika të përmbytjes së institucioneve me dhunë”.

Hyseni ka folur edhe për sjelljen e Policisë në situatat e fundit që kanë ndodhur në vend.

“Unë ju siguroj se përpos një rasti ku një polic ka dalë me një diskurs qesharak është suspenduar me automatizëm nuk kam vërejtur mungesën e disiplinës”.

“Policia e Kosovës nuk do ta lejojë asnjë lloj diskursi demobilizues sepse Policia është e vetëdijshme për rolin që ka, është e shkolluar edhe për atë dhe do ti zbatojë detyrat e veta me përpikëri”

“Jam i sigurt se ata që pretendojnë të jenë në politikë por kanë harruar mjetet që lejohen dhe nuk lejohen do ti kthehen vetëdijes qytetarë për ta zbatuar dhe respektuar ligjin ndryshe institucionet nuk kanë alternative për zbatimin e ligjit”.

“Protestat me gaz lotsjellës e tregon deficitin që ka ai grupacion politik në argumente, prandaj përdorin mjete dhune për qëllime politike”

“Kjo nuk guxon të lejohet në një vend që synon të  integrohet ne Europë dhe të  mbajë partneritet me të gjitha vendet që kanë bërë që ky shtet të jetë ky që është sot”.

Hyseni ka thënë se këto veprime të Policisë tregojnë se Kosova është shtet.

“Amerika nuk do ta përkrahet Policinë e Kosovës po të mos ishte profesionale”.

“Nga një këndvështrim moral, nuk mund të thuash se është e moralshme të hedhet gaz lotsjellës në Kuvendin e Kosovës ndërkaq është edhe vepër penale e dënueshme”.

“Nuk ka asgjë më anormale se të hedhësh gaz lotsjellës në ambient të mbyllur në sallat e seancës së Kuvendit pasi është shumë i dëmshëm”.

“Unë e shijova në seancën e fundit dhe nuk është e këndshme e as e shëndetshme”.

“Policia e Kosovës do të vazhdojë të zbatojë ligjin në çdo situatë”.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Avniu thotë:

    ne Fakt ju keshtu po thuani ,po te gjith te kunderten po me mshifni,Askush sdeshiron të ndodh ajo ,po ajo nuk ndodh vetvetiu pa i ndihmuar sidemos ju qe po vertnumtrohnin si udheqs Partis e të Popullit.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...