Published On: 11 Shkurt, 2016

Huqja e madhe e Visar Ymerit: A janë 2000 hektarë a 9000 “tokë e falur” Malit të Zi?! (Foto)

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri tha se marrëveshja për demarkacionin që e kanë nënshkruar Hashim Thaçi bashkë me Skënder Hysenin me Malin e Zi i ka humbur Kosovës 2000 hektarë tokë.

“Nëse vijmë ne në pushtet ne nuk do t’i pranojmë asnjërën. Demarkacioni është i dëmshëm, jo si sasi toke por si cilësi, pra kjo nuk është e pranueshme”.

“Por ne mendojmë se ky proces do të niste nga fillimi. Metodat që ka pranuar Kosova me Malin e Zi, është metoda kadastrale. Në këtë rast as Mali i Zi nuk ka dokumente kadastrale për të dëshmuar këtë”.

“Visar Ymeri si kryeministër do ta rinegocionte këtë marrëveshje, të gjithë e dimë atë kufi. Vija kufitare duhet të jetë në maje të malit, e jo në kurriz të malit. Është e natyrshme që dy vendet të vendosin kufirin në maja të malit”.

Por duket se Visar Ymeri ka një shpërputhje të madhe matematikore dhe logjike me atë që ka thënë më herët ai dhe partia e tij. Shifra prej 2000 hektarësh e përmendur sonte nga Ymeri në Klan Kosova është “risi”, pasi që më herët është thënë se janë 9000 hektarë, transmeton Indeksonline.

Bile, në pankartat e vendosura sot në Prishtinë nga aktivistët e Vetëvendosje shkruan: “Ia falën Malit të Zi 9000 hektarë”. Cila është e vërteta? /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...