Published On: 14 Qershor, 2016

Hungaria e mund Austrinë e pa disiplinuar, 2:0 (Video)

Hungary forward Adam Szalai slides the ball past Austria goalkeeper Robert Almer to give his side the lead in the opening Group F game

Kombëtarja e Austrisë pësoi humbje të thellë dy me zero, edhe pse një pjesë të konsiderueshme të lojës e ka dominuar. Madje ajo është vlerësuar favorite në këtë lojë, por dështimi i mbrojtjes ia shoi shpresat për fitore. Hungarezët, edhe pse nuk patën aq shumë raste dhe më shumë u dalluan për sulm të shthurur, ata shfrytëzuan dy raste shumë të mira dhe shënuan dy herë në pjesën e dytë.
Golin e parë e ka shënuar sulmuesi Adam Szalai në minutën e 62’të, ndërsa golin e dytë Stieber në minutën e 87’të.
Në fakt kjo lojë u përmbyll duke i dhënë të drejtë statistikave, sipas të cilave ajo ka një bilanc tepër negativ me humbje në përballjet direkte me hunët, ish aleatët e përbashkët të shtetit perandorak.
Ndeshja tjetër e këtij grupi zhvillohet nga ora 21:00 ndërmjet Portugalisë dhe Islandës. SHQIPTARI.EU

The forward, who plays his club football for Hoffenheim, watches on as the ball sides into an empty net with Almer strandedSzalai raced right over to the rapturous Hungary support and leapt towards the fans after giving his nation the lead against AustriaAn emotional Szalai is congratulated by ecstatic supporters alongside team-mate Balázs Dzsudzsák after Hungary's openerAleksandar Dragovic looks perplexed as the referee prepares to show him a second yellow  following a late challenge in the opposition boxTamas Kadar lies injured as   Gabor Kiraly ensures his Hungary team-mates do not confront Marko Arnautovic after Dargovic's tackleAustria's star man David Alaba looks dejected following Hungary's opener as he trots back for the restart with the ball under his armAustria midfielder Zoltan Stieber made sure of the victory with minutes to go as he chipped over Almer who raced out of his goalThe entire Hungary squad gather to celebrate Stiber's impressive strike as they kicked off Group F in style with a 2-0 victory

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...