Published On: 27 Shkurt, 2016

Humbësi më i madh do të jetë pikërisht zoti Isa Mustafa

  • Thaçi president, çfarë vjen me pas?!

  • Enver Bytyçi

RTK lajmëroi se Hashim Thaçi u zgjodh president i ri i Republikës së Kosovës. Ai fitoi ne raundin e trete me votat e gjysmës plus një deputeti.

Serbët bën lojën e tyre, duke u larguar kur panë se zoti Thaçi e kishte të sigurt rezultatin. Me ikjen në fund prej sallës ata do t’i thonë zgjedhësve të tyre, se “nuk ishin për zgjedhjen e tij në krye të shtetit të Kosovës”. Ndërkohë që dhanë kontributin e tyre të vyer për këtë.

Opozita dha gjithashtu kontribut te jashtëzakonshëm, sepse hyri ne parlament dhe e çoi numrin e deputeteve nga 81 ne raundin e pare ne 104 ne ate te fundit. Zotiti Thaçi nuk i duhej vota e opozitës, i duhej prania e saj ne seancen plenare te zgjedhjes, ashtu sic i duhej prania e deputeteve te LDK-se. Nderkaq Albin Kurti e ndihmoi dje zotin Thaçi kur lëshoi deklaratën per antiamerikanizmin e shqiptareve, sepse i dha nje argument me shume për t’i bindur deputetet e mazhorances qe ta votojne “proamerikanin” Thaçi, si ndëshkim per “antiamerikanin” Kurti.

Lidhja Demokratike e Kosoves e votoi Hashim Thaçin në emër “të respektimit të marrëveshjes”. Burrat e mbajnë fjalën e gratë ma shumë se burrat.

Por i gjithe procesi ishte nje farse. Nga 50 vota ne raundin e pare zoti Thaci mori mbi 60 ne te tretin, cka do te thote se vota eshte imponuar, nese pranojme se opozita nuk ka votuar pro. Por ne fakt te gjithe deputetet e pranishem ne salle, pavaresisht votes pro ose kunder, kane ndihmuar zgjedhjen e zotit Thaçi president.

E gjitha kjo do te kete dy pasoja per Kosovën:

Njeren do ta quaj nje shans te ri per qytetaret e Kosoves, sepse opozita do te adresohet te kerkesa per zgjedhje te reja. Interesii saj eshte te jete neser pjese e pushtetit ekzekutiv, me siguri ne aleance me Partine Demokratike te Kosoves. Eshte pare qe ne fillim se lufta opozitare ne Kosove nuk eshte e drejtuar kunder zotit Thaci, por kunder kryeministrit Mustafa.

Humbësi më i madh do të jetë pikërisht zoti Isa Mustafa, sepse pas zgjedhjeve parlamentare ai do ta çojë LDK-në në opozitë, më të dobët sesa ajo është sot. Me pas nuk ka rendesi nese kreu i LDK-se iken apo qendron perseri si kryetar partie. LDK-ja do ta marre goditjen e dyte te rende pas asaj qe mori me humbjen e presidentit historik, Ibrahim Rugova.

Zoti Thaci, i cili u zgjodh president me votat e LDK-se do te nenshkruaje shperndarjen e parlamentit dhe do ta nxjerre LDK-ne nga qeverisja. “Burreria” apo paburreria e deputeteve te partise se Rugoves do ta cojne LDK-ne ne opozite dhe ne Kosove do te riinstalohet pushteti i korruptuar dhe kriminalizuar. Madje opozita do te jete ne mandatin e pare te qeverisjes e dobet, e paperfillshme, sepse ajo do te merret me veten e saj.

Se dyti, bashkesia nderkombetare do te hase ne veshtiresi te shumta per ta bere funksionale gjykaten speciale. Edhe nese ajo do te institucionalizohet, nuk do te munde te mbledhe provat e nevojshme per te vene drejtesi ne Kosove. E gjithe ajo cfare eshte bere ne 5-6 muaj e deri me sot ne Kosove ishte farse per te kamufluar dy qellimet qe permenda me siper: Te shkaterroje LDK-ne dhe te pengoje hetimin e krimeve te luftes e te pasluftes nga ana e Gjykates Speciale me qender ne Hage te Hollandes.

Nderkaq nuk eshte e sigurt nese Kosova do te mbaje nje ekuiliber proamerikan, po te kemi parasysh xhelozine e udheheqesve te UCK-se kur thone se “Kosoven nuk e cliroi Amerika, por e cliruam ne”. Por edhe po te kemi parasysh deklaratat antiamerikane te Albin Kurtit e disa eksponenteve te tjere te Vetevendosjes.

Edhe nese keto qe shkrova jane aresyetime te nxituara, kjo do te ishte shume here me mire, sesa keto zhvillime te provoheshin ne praktike. Sinqerisht uroj qe te ndodh ndryshe dhe Kosova te hyje ne nje epoke te re ndryshimesh, por ajo qe po ndodh nuk me ben optimist per kete.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...