Published On: 27 Korrik, 2016

Hulusi (Tefik) Jusufi – “Huli”

(1 shkurt 1956 – 27 korrik 2016)
Pas një sëmundje të gjatë e të rëndë, të mërkuren, më 27 korrik 2016, morëm lajmin e hidhur për vdekjen e herëshme të Hulusi Jusufit, siç e thërrisnim të gjithë me emrin përkëdhelës, Huli.
Shkuarja e parakohëshme e Tij nga kjo jetë na pikëlloi thellë të gjithë neve preshevarëve, shokëve të shkollës dhe gjeneratës së tij, meqë do të na mungoj shumë fytyra e tij gjithmonë e qeshur dhe e disponuar, me shumë dashuri për njerëzit dhe sidomos për shokët e tij të gjeneratës.
Çdo herë Hulusin e gjeje në çarshi, madhje edhe atëherë kur nuk e shihshe askund në rrugë, Hulusi “mbinte” aty, nga kafeneja në qendër apo gjetiu dhe që nga larg, me krahët hapur bërtiste: “gjeneratë, ku je?” dhe këmbëngulte “për të pirë nga një makiato”.
Pastaj, me përqafim të përzemërt, të sinqert e të padjallëzuar, gati fëmijëror pyeste për shëndetin e familjen…
Fliste me entuziazmin e tij karakteristik për futbollin preshevar, të cilit ia kushtoi tërë jetën.
Hulusi i takon plejadës së preshevarëve të flaktë për sportin, me tifozerinë emocionuese që shpeshëherë shpërthente me temperamentin e papërmbajtur e karakteristik, duke përjetuar thellë me shpirt e me zemër të gjitha fitoret, sfidat e humbjet e KF “Hajdukut”, lojtar aktiv i të cilit ishte edhe Hulusi një kohë, por mbeti ndër tifozët më të flakët dhe më besnik i tij gjatë tërë jetës.
Hulusi  nuk ka lënë, sa di unë, gati asnjë ndeshje futbollistike të “Hajdukut” gjatë gjysmë shekulli e më shumë, pa e përcjellur, qoftë në Preshevë, apo si mysafir, duke marrë pjesë në të gjitha sfidat e konfliktet që shpeshëherë ndodhnin.
Kurse, Hulusi gjëndej gjthmonë në krye, pa hezituar fare, duke i prirë turmës!
Figura e Hulusit do t’i mungoj shumë Preshevës, sepse ai ishte “ikonë” e kudondodhur e saj.
Në çdo tubim e në çdo eveniment, qoftë sportiv apo kulturorë, etj. , figura e Hulusit dallohej, duke spikatur temperamentin e tij simpatik e të papërmbajtur.
Shumë kujtime interesante e të ëmbla na ka lënë Hulusi të gjithëve neve dhe do ta kujtojmë deri në amshim, duke u lutur me devotshmëri për shpirtin e tij të çiltër dhe për zemrën e tij të sinqertë e të pastër.
Familjes i shprehë ngushëllimet më të sinqerta dhe e siguroj se dhëmbjen e pikëllimin e madh për humbjen e Hulusit e ndajmë të gjithë së bashku, sepse ai nuk i takoi vetëm shtëpisë dhe familjes së tij, por ishte i tërë Preshevës.
Andaj, dhëmbja e madhe për humbjen e parakohëshme të tij duhet shoqëruar e ngushëlluar me krenarinë që Hulusin e kishim në mesin tonë dhe që na ka lënë shumë kujtime, momente, gëzime e përjetime të paharrueshme, si familjar, prind, bashkëshort, mik, dashamir, qytetar dhe shok i shkëlqyeshëm.
Të gjithëve i shprehë ngushëllimet më të sinqerta!
I lehtë i qoftë dheu i Preshevës, të cilën aq shumë e deshti dhe të cilës ia kushtoi me sinqeritetin më të madh dhe pa u kursyer, tërë jetën e tij fisnike!
Zori i Madhëruar e shpërbleftë në Xhenet!
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Fadil Presheva thotë:

    Ngushllime sportisteve Preshevar Ngushllime familjes

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...