Published On: 17 Prill, 2016

Huliganët maqedonas sulmojnë Shpend Ahmetin e babain e Behramit (Foto – Video)

  • Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, Ragip Behrami, babai i yllit të famshëm kosovar, Valon Behramit, dhe disa miq të tyre janë sulmuar në Maqedoni nga huliganët maqedonas

Në fakt, Ahmeti dhe Behrami u kanë shpëtuar tentim-sulmeve, por tre miq të tyre kanë pësuar lëndime, pas sulmit fizik që tifozët e Varadarit e kanë kryer ndaj tyre në ndeshjen me Shkëndijen, e zhvilluar të dielën në kuadër të kampionatit maqedonas.

Në stadium ishte një grup prej 15 shqiptarësh, nga Kosova e Maqedonia, që kishin shkuar për ta shikuar Shkëndijën. Në mesin e tyre ishin edhe Ahmeti e Behrami, e po ashtu drejtues të klubit kuq e zi. Dhe, në momentin kur Shkëndija kishte shënuar gol, ata kishin festuar, me ç’rast huliganët janë vërsulur në drejtim të tyre.

“Vetëm Zoti na ka shpëtuar. Kah minuta e 38-të e ndeshjes, kur Shkëndija shënoi gol, ne duartrokitëm dhe iu gëzuam golit. S’kemi ditur asgjë veç kur na janë vërsulur tifozët, huliganët, duke na gjuajtur me gjësende të forta, por na u vërsulën edhe për të na sulmuar fizikisht”, rrëfeu tmerrin babai i Valon Behramit, Ragipi, në një bisedë me gazetën “Zëri”.

Ai thotë se bashkë me shokë i shpëtuan më të keqes falë intervenimit të Policisë. “Tre miq tanë, që ishin me ne, janë sulmuar dhe kanë pësuar lëndime. Kurse, ne të tjerët i shpëtuam më të keqes pasi intervenoi Policia”, tregoi ai.

Kur Policia u ofrua te grupi i shqiptarëve, ata i ka larguar nga stadiumi. “Erdhi Policia dhe na nxori prej stadiumit. Pastaj shkuam në një restorant dhe aty e shikuam vazhdimin e lojës përmes telefonave”, tha Behrami.

Të lënduar kanë mbetur dy shqiptarë nga Kosova: Menaxheri Naim Bahtiri nga Mitrovica dhe një futbollist nga Kosova, e po ashtu Ibrahim Ramadani, zyrtar i lartë i Shkëndijës.

Ragip Behrami ka shikuar shumë ndeshje ndërkombëtare, anë e mbanë botës. Por, në Maqedoni nuk pa futboll, por tmerr. “Jam tepër i zhgënjyer me atë që pash dhe përjetova në futbollin maqedonas. Tepër jam i zhgënjyer.  Të sulmohemi vetëm pse e duartrokitëm golin e ekipit për të cilin ishim është një marri, që nuk ka të bëjë asgjë me futbollin dhe sportin. Është e turpshme për futbollin maqedonas. Fyerjet ndaj shqiptarëve ishin të rënda”, tha ai.

“Ne ishim duke kaluar shumë mirë. Shkëndija luante shumë bukur dhe normalisht që ne jemi për klubin shqiptar dhe i gëzohemi suksesit të tij. Normalisht që e duartrokasim golin e Shkëndijës dhe çka tash, të sulmohemi, të lëndohemi? Kjo është e pakuptimtë. Jam shumë i zhgënjyer. Po më vjen shumë keq për eksesin, sidomos për ata që u lënduan fizikisht”, u shpreh Behrami i zhgënjyer.

Ndeshja ndërmjet Vardarit dhe Shkëndijës ka përfunduar baras, 1:1.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...