Published On: 16 Korrik, 2016

Hoxhaj: Tre muaj para shpalljes së pavarësisë e kuptuam se nuk do të ketë OKB

Në dhjetor të vitit 2007, Enver Hoxhaj dhe Hashim Thaçi kishin pritur mysafirë ndërkombëtarë, ne selinë e PDK-së në Prishtinë.

Aty, përfaqësuesit e Quinti-it, do t’ju thonë se nuk ka gjasa që në OKB të kalojë propozimi i Ahtisaarit për pavarësinë e Kosovës.

Tash e asaj dite, ministri i Jashtëm kosovar, Enver Hoxhaj, thotë se PDK nuk mund të fajësohet për mos përfundimin e legjitimimit ndërkombëtarë të shtetit. Sipas tij, prej atëherë është ditur se anëtarësimi në OKB do të jetë i vështirë.

Në emisionin “Personale” të TV Dukagjinit, Hoxhaj ka thënë se Kosova nuk do të vazhdojë pafundësisht të kërkojë njohje.

“Ne jemi afër 130 njohjeve dhe sapo ta arrijmë këtë, e kemi shumicën për anëtarësim. Është e pakuptimtë edhe pas këtij numri të kërkojmë njohje individuale nga shtetet”, ka thënë Hoxhaj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...