Published On: 16 Qershor, 2016

Hoxhaj: UNMIK-u instrument i politikës ruse

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se nuk e shqetëson prania e EULEX-it në Kosovë.

“Shqetësimi im ka të bëjë me praninë e UNMIK’ut”, është shprehur Hoxhaj në Zona e Debatit në Klan Kosova.

“UNMIK’u është një instrument i politikës ruse në Kosovë”, ka thënë Hoxhaj.

“Zyrat e UNMIK’ut në Prishtinë dhe Mitrovicë janë dy adresa të kundërta. Ata nuk ndjekin agjendë që të fuqizojnë shtetin e Kosovës”, ka deklaruar ai.

Hoxhaj ka thënë se Presidenti Thaçi i ka dërguar një letër në Bruksel zonjës Federica Mogerini, dhe ajo ka reaguar në kërkesën e tij. Ai ka thënë se pret që mandati i EULEX’it do të vazhdohet pas votimit të nesërm në Kuvend.

“Është në interes të Kosovës që të mos dëmtojë bashkëpunimin ndërkombëtar të saj”, ka thënë Hoxhaj, përcjell Klan Kosova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...