Published On: 11 Janar, 2016

Hoxha nga Bosnja: Nuk guxoj më të flasë, ekstremistët fetar më rrahën keq

  • Imami boshnjak nga Trnovi, Selvendin Beganovi thotë se, do të tërhiqet nga debatet publike rreth islamikëve radikalë, të cilat i kanë sjellë probleme të mëdha, njofton agjencia e lajmeve INA.

Tërheqja e tij nga debati erdhi, pasi ekstremistët fetar të revoltuar me qëndrimet e tij ndaj luftës së shenjtë e kanë rrahur dhe sulmuar  fizikisht disa herë.

“Unë jam tërhequr nga të gjitha debatet në rrjetet sociale. Unë thjesht nuk kamë forcë për të debatuar dhe sqaruar vetveten me askënd më, “tha Selvedin Beganovic.

Kleriku ka zemëruar ekstremistët fetare duke thënë se xhihadi mysliman duhet të jetë rreth hapjes së vendeve të reja të punës, e jo duke lënë Bosnjën për të luftuar në Siri apo Irak.

Beganovic u sulmua për herë të parë më 8 dhjetor të vitit të kaluar, kur ai u rrah dhe u sulmua me thikë nga një person i maskuar. Ai u rrah përsëri në frontin e xhamisë së tij më 13 dhjetor, përsëri nga një person i maskuar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...