Published On: 13 Shkurt, 2016

Horoskopi, goditjet standarde dhe… 10 fiksimet e Simeone-s

 • “Marca” ka zbuluar sekretet e trajnerit argjentinas të Atletico Madrid I urren fotografitë në fushë dhe lojtarët e rinj i pyet për shenjën e horoskopit

  Ka disa gjëra të Diego Simeone-s që nuk i dimë dhe “Marca” ka provuar t’i zbulojë, duke i bërë një analizë 10 fiksimeve të tij. Ja cilat janë sekretet e trajnerit që ka kthyer Atletico Madrid-in në majën e futbollit europian.

 • 1. Goditjet standarde – Simeone përdor një shumëllojshmëri skemash për goditjet standarde, duke parë se kjo është pika më e fortë e skuadrës. Në fakt, goli që i ka dhënë titullin Atletico-s në javën e fundit të kampionatit dy vite më parë kundër Barcelona-s, është realizuar me kokë nga Godin pas një goditjeje standarde.
 •  2. “Zapping” — Me telekomandë apo pa telekomandë në dorë, Simeone është një person që në jetën e tij ka komanduar dhe vazhdon të komandojë: mjafton të shikosh Atletico-n për ta kuptuar. Mjetin e pushtetshëm (telekomandën) e përdor për të ndryshuar vazhdimisht kanal (ky veprim quhet zapping në Amerikë) deri në momentin që shikon një fushë të gjelbër. Obsesioni për futbollin e ndjek edhe në shtëpi.
 • 3. Horoskopi — Pyetja e parë që Simeone i bën një lojtari të ri që transferohet tek Atletico ka të bëjë me shenjën e horoskopit. Thjesht kuriozitet? Jo plotësisht: në varësi të përgjigjes ai kërkon gjëra të caktuara nga lojtarët.
 • 4. Fotografitë — Nuk do ta shikojmë asnjëherë Simeone-n në versionin Totti, me celularin në dorë dhe me tifozët mbrapa tij për të realizuar një “slefie” të paharrueshme: “Cholo” nuk i pëlqen aspak të fotografohet në fushën e lojës, vetëm në tribunë.
 • 5. Rite — Një filxhan me mate, kafja tradicionale argjentinase, një tost, një sy të shpejtë gazetave dhe më pas drejt e në punë: mëngjeset e Simeone-s nuk ndryshojnë njëri nga tjetri. Rutina është pjesë e karakterit të tij.
 • 6. Tabu — Politika dhe ekonomia: jo se nuk i interesojnë, të paktën sipas “Marca”-s, “Cholo” është një votues i rregullt, por nuk i përgjigjet asnjëherë pyetjeve të shtypit në lidhje me këto tema.
 • 7. Supersticioz — Kur ka qenë lojtar futej në fushë gjithmonë me të njëjtën këmbë dhe i lidhte këpucët në të njëjtën mënyrë. Edhe si trajner ka mbetur supersticioz.
 • 8. Kostumi i zi — Këtë duhet ta kenë vënë re edhe ata që nuk janë shumë të vëmendshëm: Simeone i ndjek ndeshjet gjithmonë i veshur me të zeza. Kur drejtoi Catania-n në Itali ka veshur të njëjtin kostum për një sezon të tërë.
 • 9. Fraza — “Kur zemra dhe mendja janë të bashkuar, gjithçka është e mundur”. Simeone e ka shkruar në profilin e tij në Twitter në fillimin e sezonit dhe kjo shprehje vazhdon të jetë akoma aty. E ka bërë këtë edhe sezonin e kaluar me “El esfuerzo non se negocia” (Nuk mund të negociosh me lodhjen). Një slogan vlen për gjithë kampionatin.
 • 10. “No Party” — Datëlindje? Thuhet se pasi arrin në një moshë të caktuar nuk i feston më: për Simeone-n, më shumë se vitet, kanë rëndësi ndeshjet. Dhe nëse në ditën e datëlindjes së tij ka ndeshje, nuk ka festë.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...