Published On: 7 Mars, 2016

Homazhe tek varret e vëllezërve Bytyçi në SHBA, ambasadorja Çitaku, Mark Gjonaj…

 

Ambasadorja e Kosovës në SHBA Vlora Çitaku, e shoqëruar nga eprori Xhavit Gashi, konsulli Kryeziu dhe asamblisti shqiptar i Nju Jorkut, Mark Gjonaj, kanë bërë homazhe tek varret e vëllezërve Bytyçi, tre ushtarëve të UÇK-së, të cilët u ekzekutuan në përfundim të luftës, kur gabimisht kishin hyrë në territorin e Serbisë.

“Bashkë me gjeneralin Xhavit Gashi, konsullin Kryeziu dhe z.Mark Gjonaj, sot bëmë homazhe pran varreve të Yll, Agron, dhe Mehmet Bytyçit. Shumë pjesëtarë të Batalionit Atlantiku ishin aty me ne për të bërë nderimet dhe për të ngushëlluar prindërit e vëllezërve Bytyçi. I përjetshëm qoftë kujtimi për heronjtë e kombit!”, ka shkruar në fb, Vlora Çitaku”.

Për këtë rast është duke vazhduar një proces gjyqësor, dhe se SHBA-të e kanë ngritur rastin në nivelin më të lartë diplomatike me Serbinë. Shqiptari.eu

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Fadil thotë:

    Vllezerit Bytyqi u vran duke shpetuar familje serbe dhe rome mos harroni edhe Kryeministi i Serbis thot qe kan bere nje akt human, nuk hyren gabim po shkuan mas luftes kur lufta perfundoj me 11 qershor ata shkuan me 20 qershor, eshte e vertet qe kan qen ne bataljonin Atlantiku por bataljoni Atlantiku qendroj vetem ne Shqiperi nuk luftuan!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...