Published On: 14 Mars, 2016

Holanda thotë se çereku i azilkërkuesve janë nga vende të sigurta, përmendet Kosova

Qeveria holandeze ka thënë se një në katër emigrantë që kërkon azil në Holandë, deri më tani, që nga fillimi i vitit, vjen nga ndonjë vend që konsiderohet “i sigurt”, gjë që nënkupton se ata nuk mund ta fitojnë statusin e refugjatit.

Shërbimet e Migrimit kanë thënë sot se çereku i 4400 kërkesave të azilit, të parashtruara për herë të parë në vitin 2016, vijnë nga vende si Serbia, Shqipëria dhe Kosova.

Vitin e kaluar, rreth 59 mijë emigrantë kishin aplikuar për azil në Holandë, një shtet ky i vogël e me popullsi të dendur, prej 17 milionë banorëve, përcjell ksp.

Përderisa Holanda po kërkon mënyra për t’u përballur me fluksin, emigrantët nga vendet e sigurta tani po refuzohen më me shpejtësi dhe nuk po lejohen më që t’i presin vendimet për ankesa në këtë shtet, dhe ata duhet të largohen menjëherë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...