Published On: 5 Shkurt, 2016

Hodhën 5 mln euro drogë në det, në kërkim trafikantët (VIDEO)

Roja Bregdetare në Itali ka finalizuar një operacion që çoi në sekuestrimin e mbi një gjysmë toni marijuanë. Lënda narkotike ishte ngarkuar në një gomone, e cila kishte si destinacion brigjet e Pulias. Nëse kjo sasi droge do të hidhej në treg, vlera e saj llogaritet rreth 5 milionë euro.

Operacioni është kryer mëngjesin e së martës, por është bërë i ditur sot. Prania e mjetit lundrues në ujërat italiane është pikasur nga një patrullim i Guardia di Finanza-s me helikopter.

Gomonia me një gjatësi prej 10 metrash udhëtonte me shpejtësi drejt provincës së Barit. Pasi kanë kuptuar se po i ndiqte policia, drejtuesit e mjetit kanë ndryshuar drejtim, duke u nisur drejt brigjeve kufitare mes Shqipërisë dhe Malit të Zi.

Për t’i shpëtuar arrestimit, ata e kanë lëshuar në ujë ngarkesën dhe janë larguar. Lënda narkotike është rikuperuar nga karabinierët e Guardia di Finanza-s, e cila më pas e ka ndërprerë operacionin, pasi mjeti ka dalë nga ujërat territoriale të Italisë.

Mediat e shtetit fqinj shkruajnë se autoritetet shqiptare dhe ato të Malit të Zi janë vënë në dijeni dhe kanë nisur kërkimet për trafikantët.

Detajet/ Shkëmbimi i dorgës do të kryhej në det

Policia Shqiptare dhe Guardia Di Finanza dhanë detaje për 500 kg drogë që u kap në det dhe që ishte nisur nga Shqipëria drejt Italisë. Sipas policisë Gomonia, mbahej nën vëzhgim prej datës 1 shkurt dhe operacioni i përbashkët u zhvillua në 2 shkurt.

“Falë operacionit të përbashkët u sekuestrua sasia e lëndës kanabis sativa por trafikantët arritën t’i shpëtonin forcave të policisë së tre vendeve të aktivizuara në këtë operacion. Policia shqiptare në datën 1 shkurt mori një informacion që  një mjet rreth 20 milje nga bregu shqiptar do të bënte shkëmbimin e një sasie lënde narkotike me një peshkarexhë të huaj të dyshuar si italiane.

Ky informacion u nda me homologët italianë me Guarda Di Finanza, me zyrën Interforce dhe gjatë gjithë kohës së bashku me kolonelin kemi ndjekur informacionin për identifikimin e mjeteve.Nga ndjekja që iu bë nga roja bregdetare e Malit të Zi dhe Policia Kufitare, ky mjet arriti të largohej. Gjatë zhvillimit të operacionit, nga ndjekja që u bë nga Guarda Di Finanza nga toka dhe nga ajri, mjeti për të shtuar shpejtësinë e të largohej sa më shpejt hodhi ngarkesën në det, ngarkesë e cila u sekuestrua nga Guarda Di Finanza e Italisë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...