Published On: 12 Qershor, 2016

Historiania greke, Greqia ishte shqiptare, edhe sot gjysma janë shqiptar (video)

 

Maria Efthimiou, një profesore e historisë në universitetin e Athinës, e vlerësuar me çmim nderi nga presidenca greke(http://www.thetoc.gr/eng/culture-arts/article/maria-efthimiou-awarded-fo…), por e angazhuar gjithashtu në mësimdhënie në mjedise të shumta, jep këtu një leksion për arvanitasit në Greqi. Pa bërë dallimet e zakonshme terminologjike, shqiptar, shqip, arvanitas, Efthimiou flet për rolin e tyre, gjuhën dhe faktin se shqipja asokohe në Greqi ishte gjuhë vendi në disa rajone. Një moment interesant është hapja e shkollave greqisht për fëmijët arvanitas në ishullin e Specës, ku një prej mësuesve shkruan se “ndërkohë që po u mësoja greqisht, fëmijët po më mësonin shqip”. “Mësova shqipen në mënyrë që t’u mësoja greqishten”, vijon më poshtë ky moment. Leksioni i përcjellë ka edhe vlerën e vet komunikuese, pasi nuk shihet aty kompleksi i shumëpërfolur i shmangies, anashkalimit apo edhe gënjeshtrës që na kanë mësuar t’i mendojmë si kritere me të cilat operon historiografia fqinje.

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/fakte-tronditese-greket-e-sotem-jane-arvanitas-dokumentari-qe-e-censuroi-kisha-greke-video-2/

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-ish-numri-2-i-cia-se-kosova-dhe-maqedonia-mund-ti-bashkohen-shqiperise/

 
Displaying 11 Comments
Have Your Say
 1. Dodona thotë:

  Pervec disa te vertetave qe na pelqen te degjojme, historiania nuk mundet te shkeputet nga ideologjia qe fshehu neperkembi, percahu e asimiloj Greqine Arberore . Shqiptaret ne paranteze zonja. Efthimiu nuk ishin vetem myslymane por te perziere ne fe nje pjese ortodoks nje pjese katolik etj Greqia vertet pati si qellim te formohej si vend ne baze te fese por kundra ottomaneve luftuan se bashku , pastaj lufta u krhye ne fetare. Hellenizmi si ideologji gllaberuese e antiarberore mohoj autoktonine e Arberoreve ne Greqi dhe Epir e gjuhen e tyre Shqipe ( nuk jan Albanofone vetem jane Shqiptare)
  Nuk keni mundur te dilni plotesisht nga guacka e formimit tuaj.
  Pershendetje Dodona

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(2)
 2. Faik thotë:

  Problemi është shumë më i thellë dhe jo sikundër paraqitet; si migrim i shqiptarëve drejt nisive greke.Po dalin në dritë faktet se jo greqishtja , por shqipja është baza e gjuhëve ! Kjo është bomba që grekët janë munduar me shekuj ta mbajnë të paplasur ! Homeri ka folë shqip dhe kjo hedh në tokë teoritë greke që kan dash ta varrosin rrjedhën pellazgo- ilire -shqipe ! Shum blogje sot po sjellin fakte në kete risi Lexoni njerëz librin e Asqeri Boçit me titull ” Shqipja Përtej Qytetërimeve ” Dhe vajto i pastaj këta mehmurët e mavri Akademisë m që mërzejne e majmen, pa fijen e kontributit si qeverisje shkencore e shtetit .. e shteteve shqiptare në Ballkan.Grekët nuk e fshehin dot me problemin e popullsisë autoktone shqiptare ne zonen me të bukur , sot greke , Çamëria !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(21) Nuk Pelqej(3)
 3. Arifi Rezarta thotë:

  Jam shqiptare qe jetoj ne Athine, emigrante dhe kam ndjekur me vemendje mesimet e pedagoges Maria Efthimiu per historine boterore por dhe per https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1208544179156316&id=119518771392201historine greke ne periudhen otomane. Ato qe mesova une nga keto mesime eshte qe: Grupe shqiptaresh filluan te levizin drejt jugut ne shekullin e 14 dhe e vendosen ne disa krahina te Greqise. Keto grupe u bene nje me popullsine greke, ruajten gjuhen dhe traditat e tyre, por po te pyesesh thone qe jane greke dhe ndihen greke prandaj dhe luftuan dhe derdhen gjak ne revolucionin grek per atdheun e tyre.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(28)
  • Pa dashur te fyej aspak do t’e keshilloja te perpiqesh dhe te kuptosh me mire thelbin e bisedes se saj ose me keq se kaq duhet te thellosh diturine e gjuhes greke pasi duket qarte qe ke nje dobesi te madhe ose ne kulumtim te temes ose ne gjuhen greke ose nje kombinim i te dyjave.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(21) Nuk Pelqej(1)
 4. rexha thotë:

  me vjen mire qe dicka po leviz ne te mire te shqipetareve,ketu e kam fjalen per camet,sepse kudo qe gjendemi qofte ne shqiperi,maqedoni koseve ape ne serbi shqipetaret e kan nje emer te perbashket,por zgjidhja me pesh eshte se shqipetaret apo arvanitasit jan asimilu ne greqi,por nuk dije sa shqipetare atje kan mbete nen ndjenjen kombetare,kte e them se kalaja pushtohet nga brenda e jo nga jashte,ne se atje ka aktivitete ne dobi te veten problemi eshte me i lehte,vetem ndihma i mungon,por ndihma nga qeveritaret eshte e cal si ne shqiperi po ashtu ne kosev dhe maqedoni,gjer sa udheheqesit politik luftojme per pushte dhe karrika veshtire do ta kemi zgjidhje,a po e shifni se po duhet me intervenu bota me na pajtu ne mes veti e ne po kerkojme zgjidhje te problemit kombetare.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(1)
 5. haku thotë:

  Shqiptaret ne Greqi dhe arvanitasit kerkojne ndihmen tone e sidomos ndihmen nga Shqiperia.Pa ndihmen tone s’ka as shqiptare e as arvanitas ne Greqi.Ne heshtim faktin se ne Greqi minoritetet huk kane fare te drejte shkollimi ne gjuhen amtare.Cudia qe te jete edhe me e madhe eshte se shkolla shqipe egziston per femijte e punetoreve shqiptare qe punojne ne Greqi kurse per shqiptaret e greqise as qe flitet per gjuhen shqipe.Ne kohen kure Melina Merkuri ishte Ministre ne Qeverine Greke lehen greket qe te studiojne edhe ne Kosove.Melina ishte arvanitase.Studentet percilleshin nga shume agent grek.Ne nje bisede me nje studente nga Negovani, vend i Papakristo Negavanit,me thot se Negovani eshte kryesisht shqiptare.Qytetaret flesin shqip/Shkollimin e ndjekin ne gjuhen greke.Mesha ne kishe kryhet ne gjuhen greke etj.Ajo cka me bafasoi ishte se kjo shqiptare e cila pergaditej per mesuese me tha se ne nuk deshirojme te kemi probleme me greket per shkek te gjuhes ashtu siq keni ju me serbet.Atehere i them se ajo nuk eshte mire te jene mesuese.Me siguri e dinte se nder ata student ka edhe agenta dhe biseden nuk deshti ta vazhdoje.Shihej se atyre u nevoitet ndihma dhe kurajo.Per kete duhet ta peshendesim dhe perkrahim guximin e profesoreshes Maria.Ne e dime se arvanitsja Irena Papas thoshte se eshte shqiptare duke mos patur frike nga e verteta.Ne kete kontekst duhet te pershendesim edhe banderolen e paraqitur nr Lens te Frances.Kishte me qene mire qe banderolet per perkrahjen e te drejtave te cameve te dal ne cdo qutet te Frances-pra edhe ne Marsej.Por ne qytet.Shqiptaret e Greqis kerkojne ndihme.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(41) Nuk Pelqej(5)
 6. reshat thotë:

  po neve jemi bo ma musliman se turqit dhe arapt

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(21)
  • deshmirari thotë:

   Ty qe te paska mbetur peng qe je bere turk dhe arab ik e pyeti te krishteret qe mbeten me gisht ne goje ne Greqi,Mal te Zi e gjetke dhe pyete veten c’fituan se mbeshteten greket apo sllavet. A mos valle krishterimi i llojit romak apo bizantin te lidhka ty me ta apo me fene e te pareve tane?

   Shko e bashkoju dhe ti atyre se qenke bere vone nese e ke peng.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(21) Nuk Pelqej(3)
 7. Elmazec Radavci thotë:

  Une jam shume e kenaqur dhe e gezuar qe nje e vertet aq e rendesishme historike ka dal me ne fund ne shesh dhe ate nga nje historiane greke! I lumte kesaj historiane te drejte qe eshte objektive dhe e paanshme! Vetem nje profesionaliste qe ska paragjykime sic eshte Maria Efthimiou mund te tregoj te verteten mbi pernerjen e popullsise se Grewise se vjeter e cila ka qene e banuar me shqiptare ortodoks autokton nga te cilet nje numer i tyre eshte konvertu ne musliman ne kohen e okupimit osmano- turk! Shqiptaret ne Grewi quhen Afvanitas fhe fdhatrat e tyre fnde i mbsjne rmrat me dmth shqip po gjuha tyre me nuk flitet srpse gjeneratat e reja nuk e dine ngase jsn shkollu ne gjuhen greke meqenese ska shkolla shqipe arvanitase se ashtu i ka konvenu weverise greke per ti asimolu me lehte shqiptaret! Prandaj shumica e tyre jsne asimolu dhe e konsiderojnr veten grek e pasiqe edhe fene e kane te njejte me greket ka qene me lehte edhe asimilimi tyre! Nderkaq pjesa tjeter e tyre me fe islame eshte shperngul prej trojeve te tyre por jo me deshire po me dhune jane debu familje te tera ne Shqiperi, Maqedoni e gjetiu! Vetem nga Qameria jane debu me qindra mija qame shqiptar dhe ata tash mundohen ti jetkojne te drejtat e tyre pronsore, pra tokat dhe vatrat e tyre qe ju takojne! Shpresoj qe nje dite edhe kjo te realizohet por ksm frige se shovenii grek do bej gjithcka te mundur qe te mos lejoj qe kjo te realizohet! Po se psku ke te dihet e verteta dhe greket e vertete si dhe ata shqiptar arvanitas qe jane konvertu ne grek le ta done mire te verteten historike te shqiptareve dhe tokave te tyre, fshatrave te tera te colat i ka pervetesu Greqia!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(30) Nuk Pelqej(4)
  • Nje permiresim. Historiania Maria eshte arvanite e Greqise e cila vetem kur e ka kuptuar se eshte arvanite ka filluar të organizojë kurse mbi origjinen e arvanitëve. Sot ne Greqi ka filluar të ngjallet ndjenja e te qenurit arvanit dhe shume musues historie, pasi realizojne pjesen e spjegimit për historine e Greqise, nxenesve u japin udhezime se çka duhet të lexojne për të zhvilluar diturine rreth temave të caktuara. Sipas kushtetutes greke çdo mesues historie është i detyruar te zhvilloje te nxenesit ndjenjen kombetare (greke) dhe ndjenjen fetare (ortodoks). Kam shikuar disa debate në TV në mes të mesueseve grekë dhe arvanitë dhe eshte kenaqesi kur degjon me sa guxim mesuesit arvanitë haptas flasin për origjinen e tyre arvanite.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(39) Nuk Pelqej(1)
  • Zonje apo zonjushe e nderuar,

   Gjuhen nuk e flasin si rrjedhoje e ndalimit rreptesisht nga hordhite greke qe ne kohen e sundimit otoman jo vetem greket po te gjithe fqinjet e krishtere te shqiptareve thirrnin per nje bashkim velkazeror te krishtere kunder otomaneve dhe sipas dredhive te tyre te krishtetet shqiptare do mund te praktikonin gjuhen dhe doket e tyre gje qe iu mohua menjdhere pas revolucionit grek dhe arvanitasit mbeten me gisht ne goje jo me camet musliman qe sic e dime humben me shume se kaq.
   Te krishteret ne Malesine e Shkodres paten te njejtin fat me malazezet qe kur pane te ngrihej flamuri malazez ne Tuz atehere u kujtuan se c’kishin bere.Nuk ka dyshim se disa te rinj num kane interes per gjuhen shqipe pasi kemi shume raste pabuksesh nga Shqiperia qe nuk dine greqisht mire po marrin guximin t’iu flasin femijeve ne nje greqishte te laskaruar madje dhe ne Shqiperi e bejne nje gje te tille.Ne shkollen shqipe rrezik terheqesit e fondeve iu flasin femijeve greqisht.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(23) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...