Published On: 18 Prill, 2016

Historiani Shatri: Fadil Hoxha nuk mund të jetë hero si Shaban Polluzha

  • Historiani Muhamet Shatri në Info Magazine ku po diskutohet për figurën e Fadil Hoxhës ka thënë se heronj nuk mund të jenë edhe Fadil Hoxha edhe Shaban Polluzha.

“Nuk ka vend që edhe Fadil Hoxha edhe Shaban Polluzha të jenë heronj”.

“Shaban Polluzha në asnjë aksion partizn në Kosovë nuk ka marr pjesë”.

Më tutje Shatri ka thënë se ideja që Hoxha të nderohet me titullin “Nderi i Kombit” “është ide lokaliste”.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Gezim maloku thotë:

    Fadil Hoxha, u fut ne politike, me objektiva karrieriste, pasi u shkollua ne Normalen e Elbasanit dhe u njoh me jeten politike ne Shqiperine e Londres, ku pervec “klases politike” vendase, u fut nje “PYKE”, nga PKJ, ne Tirane ajo krijoi nje “Filial”, pra bucja polli ne Tirane, qe pas luftes te realizonte enderren e vjeter te Serbise, bashke me Kosoven, ajo kerkonte te fuste ne Federate edhe 28000 km/2, qe i kishin mbetur pa marre nga trojet tona. Dhe Kerricat e PKSH, kapitulluan pa kushte, perballe helmit ( droges ) se laboratorit te Beogradit. Ne kundershtim me interesat kombeatre, ata ne kembi te Frenave te Pushteti, i dhane Serbise te gjitha arritjet, qe ishin arritur me gjak, ne shekuj. Ata i hodhen “Litarin e Qafe” Shqiperise, humben LIRINE dhe Pavaresine e shpallur me 1912, pa hezitimin me te vogel, vetem per kolltukun e Vasalit. Nje nder ta qe edhe Fadil Hoxha – binjaku i Enverit, qe pak ose aspak, ndryshojne nga karakteri. Fadili, ne Armaten e Shaban Polluzhes, do te kishte qene i padenje edhe si Ushtar, se ai para se gjithash vinte interesin personal dhe “shpirtin e Tregetarit” dhe jo zemren e nje Luftetari te Lirise. Ndersa Shabani me vullnet e Burreri te rralle u be “kurban i Atdheut” dhe sot qendron ne Altarin e Lirise, si figura me e ndritur, ne krah te tij qendron Mehmet Gradica, por Fadili me Enverin jane ne Altarin e Heronjve te Serbise, te ciles u sherbyen, si Mercenare te devotshem, duke u kthyer ne Xhelatet e kombit tone. Nuk mund te krahasohet Engjelli me Djallin ( Shabani me Fadilin ).

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...