Published On: 13 Prill, 2016

Historiani Schmitt: Në Shqipëri, nostalgji për komunizmin, duan të rehabilitojnë Enverin

  • Oliver Jens Schmitt, historiani zviceran që hapi shumë polemika me botimin me për Skëndërbeun, vjen me një konstatim për Shqipërinë e sotme, të cilën e sheh të lidhur ngushtë me enverizmin jo vetëm tek brezi i vjetër, por si një traumë që po u përcillet edhe brezave të rinj.

Në një shkrim përkujtimor për studiuesin Ardian Klosi, dhe duke iu referuar disa studimeve Schmitt thotë se ka një përpjekje për të rehabilituar fgurën e ish-diktatorit.

“Fakt është se barra e traumës së Enverizmit ka mbetur e papërpunuar deri më sot. Një nostalgji amnezike për të kaluarën po përhapet sot te një pjesë e kulturës rinore, ndërkohë që enveristë të vjetër e të rinj përpiqen të rehabilitojnë njërin nga diktatorët më brutalë të shekullit të XX. Si shoqëri të tjera të ngjashme, edhe Shqipërisë i duhej distanca e një brezi për t’iu qasur traumës së diktaturës, paçka se kjo qasje në Shqipëri ecën ngadalë dhe më mundimshëm se gjetkë”, shprehet ai në një shkrim të gjatë tek “GSH”, kushtuar Ardian Klosit.

Schmitt e konsideron këtë të fundit një nga intelektualët që ka luftuar kundër elitave të korruptuara në Shqipëri dhe në të njëjtin nivel me fgura të shquara si Naim Frashëri e Faik Konica

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...