Published On: 18 Qershor, 2016

Historiani grek trondit politikën zyrtare greke: I sollët grekët ardhacakë nga Anadolli dhe i dëbuat çamët

Kështu u shpreh për CNN grek më 12 qershor Konstandinos Tsitselikis, eksperti i pakicave etnike dhe profesor i historisë ballkanike, sllavëve dhe të lindjes në Universitetin e Maqedonisë në Selanik. Sipas tij:

“Gjërat janë tensionuar tej mase pas viteve 1925-1926, kur qeveria e atëhershme e udhëhequr nga Venizelos sekuestroi pronat e çamëve pa i kompensuar. Kështu, shpërtheu vala e dhunës midis grekëve [ardhacakë nga Anadolli] dhe çamëve. Pika kulmore arrin, kur një pjesë e çamëve bashkëpunuan me italianët dhe gjermanët. Është artificiale ideja se të gjithë çamët ishin bashkëpunëtorë të gjermanëve, pasi pati një pjesë u rreshtuan në luftën antifashiste me ELAS mbi 500 çamë. Në vitet 1943-1944 forcat e EDES të udhëhequr nga Napoleon Zerva dëbuan me forcë për në Shqipëri rreth 20.000-25.000 çamë. Nga ky dëbim i dhunshëm u vranë rreth 3.000 njerëz, pjesa tjetër arriti të shpëtojë duke ikur në Shqipëri.

Kjo është padyshim përvoja më dramatike për çamët dhe pasardhësit e tyre, sepse ata humbën pronat e tyre dhe nënshtetësinë greke. EDES e udhëhequr nga Zerva nuk ishte ushtri shtetërore greke, por ata kryen krime lufte.

Greqia nuk duhet ta fshehë këtë temë nën rrogoz. Pala greke duhet të ulet dhe të diskutojë politikisht këtë temë për t’u mbyllur. Ajo po e vendos këtë temë nën rrogoz, kur ajo duhet ta hapë për të diskutuar se çfarë ka ndodhur atë periudhë për ta mbyllur më tej. Për fat të keq kanë ndodhur ato që ndodhën, padyshim, por që atëherë kanë kaluar tre breza. Kjo është më tepër një çështje e të drejtës morale për të njohur atë që ka ndodhur më parë.”

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. haku thotë:

  Ceshtja CAME egziston pse ne nuk jemi te afte ta shtjellojme eshte tjeter hesap. Enveri i mbyllur hermetikisht, si me popull ashtu edhe me administrate, nuk kishte dyer te hapura per te “levize” nga vendi kete ceshtje. As te tanishmit nuk jane aq te interesuar qe te hapin edhe nje “problem” me greket. Njefare levizje eshte ka ndodhe [por shume e zbete. Nje banderol e paraqitur ne stadion ne Lens te Frances mbeti me nje aq e nje kaq. Kjo do te thot se ‘banderolat’ per ceshtjen came me nuk u pane ne qytetet e Frances, aty ku qytetet ‘vlonin’ nga gazetare te tere botes. Moment me te mire per avansimin e ceshtjes came nuk egziston.Duhet shfrytzuar. Duhet treguar botes se populli came nuk ishte as fashist e as nacist e as qe ishte me i mire apo me i keq se vete populli greke. Camet kerkojne ndihme.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)
 2. Naim Egra thotë:

  KETO JANE FAKTE DHE TE SHIHEN SI TE TILLA DHE JO TE MEREN ME NJEREZ TE PADITUR DHE TE FLASIN PER INTERESA MESKINE TE GRUPI NJEREZISH TE CAKTUAR.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...