Published On: 14 Qershor, 2016

Historia e takimit të shqiptarit me plis me boksierin e famshëm Muhamed Ali

muhamedali

SHQIPTARI.EU
Një takim i rastësishëm dhe më pas fotot historike dhe një takim kafe jashtë çdo protokolli, këto janë kujtimet e shqiptarit nga Kërçova me plis Kosove, i cili e takoi gjigandin e boksit, kampionin më të respektuar të të gjitha kohërave, Muhamed Alinë.
Boksieri i famshëm Muhamed Ali kishte ardhur në Çikago të përshëndetej me mijëra adhurues të tij, në një nga sallat më të famshme sportive, dhe në mesin e shumë adhuruesve të kampionit, ishte edhe shqiptari nga Kërçova Sinan Jashari.
“Herën e parë e lejuan xhaxhain ti afrohej vet boksierit të famshëm, dhe e pranoi të bënte një foto me adhuruesin e tij me plis”, rrëfen për SHQIPTARI.EU, Mehmedali Jashari, i cili në atë kohë ishte djalosh i ri.
Por, pas mbarimit disa orësh të takimit me adhurues në njërën nga sallat e sporteve në Çikago, ishte vet Muhamed Ali, ai i cili po e kërkonte për takim shqiptarin nga Kërcova Sinan Jasharin, por tashmë jo për një shkrehje fotosh, por për një takim kafeje.
Muhamed Ali shkeli me atë rast gjithë protokollin e vizitës së tij dhe rregullat e sigurisë, vetëm që të kishte një bisedë njerëzore, me një njeri që aq shumë e kishte tërhequr, ishte plisi apo sjellja bujare e xha Sinanit, kjo nuk u kuptua kurrë, por atë e gjeti që ta takonte nëpërmjet plisit, si shqiptari i vetëm me qeleshes në Çikago.
“Kur e thirri për kafe axhën tim, u habitën tanë!”, thotë i nipi i xha Sinanit, Mehmedali Jashari, i cili atë ditë ishte së bashku me axhën, por thirrja për kafe ishte e papritur në atë takim të viteve të ‘80-ta.
Muhamed Ali tha: “Ku e kam mikun tim më të çmuarin që e takova ma parë!?”
“Ishte interesant, axha me plis Kosove në mes të Chicagos!”, thotë i nipi.
Ndër ato fjalë që e kishin tërhequr Muhamed Alin ishin edhe fjalët e përzemërta: “Ndoshta më shumë e tërhoqi axha, se ky thjesht i tha u plotësua dëshira ime, e takova njeriun e famshëm në botë, moshatarin tim”.
Natyrisht edhe pse takimi ishte jashtë protokollit, Muhamed Ali nuk mund të bisedonte lirshëm, pasi me të ndodhej stafi i tij.
Bashkë me Muhamed Alin ndodhej edhe babai i tij, dhe djali i boksierit.
Ky insistim për kafe i të famshmit Ali, i habiti të gjithë. Një bisedë me një njeri që kurrë se kishte takuar më parë, zgjati rreth gjysmë ore.
Muhamed Ali tashmë ka udhëtuar për në përjetësi, ndërsa xha Sinani sapo ka arritur për një vizitë në vendlindje në moshën 74 vjeçare, në Kërçovën e tij të dashur.
Fotoja e Sinan Jasharit duke pirë kafe me Muhamed Alinë, publikohet për herë të parë nga SHQIPTARI.EU, dhe nuk mund të shpërndahet pa këtë të drejtë.
Legjenda e fotos: Xha Sinani me M. Alin ulur dhe babai e djali M. Aliut në këmbë.

SHQIPTARI.EU

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...