Published On: 30 Shtator, 2016

Historia e pabesueshme e studentes në koma

Një studente, e cila kaloi në koma pas një aksidenti të tmerrshëm me makinë, është cilësuar një ‘mrekulli që ecën’ pasi ajo lëvizi gishtin e madh të këmbës për të sinjalizuar mjekët pak përpara se ata të fiknin pajisjen që e mbante në jetë.

Britanikja Sam Hemming mori plagë të rënda në kokë kur u aksidentua me makinë me të dashurin.

I dashuri shpëtoi me plagë të lehta, por mjekët thanë se ajo nuk ka shanse që ta marrë veten.

Por pavarësisht plagëve, 22-vjeçarja, që studionte juridik, sfidoi mjekët dhe u kthye në jetë.

Pas 19 ditësh në koma, mjekët u thanë prindërve që të përgatiten për më të keqen.

Mamaja e saj, Carol, thotë se ata ishin mbledhur në dhomën e saj për t’i dhënë lamtumirën e fundit.

“Ne ishim mbledhur në dhomë dhe ata fikën pajisjen që e mbante në jetë. Unë ulërita”.

Në mënyrë të pabesueshme, Sam kishte lëvizur gishtin e këmbës dhe mjekët vendosën ta mbajnë sërish në koma të kontrolluar.

Disa ditë më vonë i bënë një trakeotomi dhe tetë javë pasi u shtrua në spital, ajo u dërgua në shtëpi.

Pavarësisht dëmtimeve në tru, ajo tani ka mësuar që të ecë dhe të flasë sërish.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...