Published On: 8 Tetor, 2016

Historia e errët e Shqipëri-Spanjë, në 1993 u tentua të manipulohej

 

Shqipëria dhe Spanja do të luajnë ditën e djelë në ‘Loro Boriçi ‘ të Shkodrës, ndeshjen e gjashtë në historinë e sfidave mes tyre. Pesë ndeshjet e para janë zhvilluar në periudhën 1986-1993 dhe të gjitha kanë përfunduar me fitoret e iberikëve.

Përballja e fundit mes këtyre dy skuadrave ka qenë ajo e 22 shtatorit të vitit 1993, një sfidë kjo që rezulton se është tentuar të manipulohet.

Në atë kohë, një ndërmjetës spanjoll që fluturoi me avion “charter” së bashku me skuadrën përfaqësueses i ofroi Federatës Spanjolle të Futbollit mundësinë për ta manipuluar këtë përballje, një teori kjo që është mohuar nga Anhel Maria Vijar. Sfida përfundoi 5-1 për skuadrën e Spanjës që në atë kohë drejtohej nga Javier Clemente. Salinas 3 herë, Toni dhe Caminero, shënuan për Spanjën, ndërkohë që për kuqezinjtë golin e vetëm e shënoi Sokol Kushta.

Historia e përballjeve mes kombëtares shqiptare dhe Spanjës nisi në vitin 1986 me sfidën e eliminatoreve të Euro 1988. Ndeshja e parë përfundoi 2-1 për skuadrën e Spanjës me gola të Arteçes dhe Hoakin. Sfida e kthimit u luajt në Sevija me iberikët që fituan thellë 5-0 falë 3 golave të Bakeros, Miçel e Pako Jorentes.

Pas 3 vitesh, në 1991 Kombëtarja shqiptare dhe Spanja panë që t’u kryeqëzoheshin sërish rrugët. Përballja ishte për eliminatoret e Europianit 1992 dhe sfida e parë u luajt në Sevija, ku kombëtarja shqiptare shënoi humbjen më të thellë në përballjet ndaj iberikëve, 9-0.

Butragenjo 4 herë, Karlos 2 herë, Amor, Hierro e Bakero ishin ata që ndëshkuan përfaqësuesen tonë.  Në 22 prill të 1992, Spanja shënoi një tjetër sukses ndaj kombëtares sonë, por këtë radhë me rezultatin 3-0 falë dygolëshit të Miçel dhe atij të Hierros.

Sfida e së dielës padyshim ka një tjetër histori. Për herë të parë këto dy skuadra do të luajnë në një qytet që nuk është Tirana, e për më tepër, përballë janë skuadra që kanë qenë protagoniste të Europianit të Francës së këtij viti, që tregon hapat e mëdhenj që ka bërë futbolli shqiptar në vite.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...