Published On: 29 Shkurt, 2016

Historia e 13 infermiereve amerikane në Shqipëri

Historia e 13 infermiereve amerikanë të cilat erdhën me 8 Nentor 1943 në Shqipëri në kuadrin e ndihmës së aleatëve.
Ato nisen nga Sicilia për në Bari, nga aty i drejtohen Shqipërisë me një avion amerikan, i cili rrëzohet në territorin shqiptar.
Ato për muaj të tërë strehohen nga shqiptarët pa rene ne dore te gjermanve deri sa bien ne kontakt me oficeret amerikan qe ndodheshin ne Shqiperi
Populli i Beratit i cili ne kohe te veshtira jo vetem i strehoje por ndau me to dhe ate pak ushqime qe kishte ate kohe , kur Shqiperia ishte nje vend shume i varfer ,,
E verteta komunistet shqipetar menjehere sa perfundoje lufta ju kethyen krahet aleatve. Amerikaneve , dhe te gjithe ndihmen e tyre e bene hasha dhe shume shpejte ata u ben miq me Stalinin i cili as nuk e dinte sec qe Shqiperia dhe apsolutishte nuk kishte dhene asnje ndihme Shqiperise i cili ishte sehirxhi per gjithe kohen e luftes , pa hyre tek Tito dhe Jugosllavia te cilet e konsideronin Shqiperine ciflikun e tyre!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...