Published On: 4 Qershor, 2016

Histori shqiptare përgjimi, dikush u fundos, të tjerë u ngjitën

Si nisi historia e përgjimeve audio dhe video në vendin tonë. Synimi për të denigruar politikisht personazhe të ndryshme dhe aferat korruptive në mes. Cilat janë nëntë rastet më të bujshme të përgjimeve, që nga ish-kryeministri Fatos Nano, deri te kryebashkiaku i Dibrës, Shukri Xhelili.

Nga Sebi Alla

Agjentët e CIA-s dhe të KGB-së, gjatë kohës së Luftës së Ftohtë, instruktonin diplomatët e tyre se nëse ndonjë ditë dikush do ju bënte shantazh me foto intime, apo dokumente të tjera, të ruanin gjakftohtësinë dhe për të shpëtuar nga shantazhi, duhet të thoshin: “Keni më foto të tjera, paskam dalë mirë, publikojini…”. Po kjo nuk mund të ndodhë me historitë e përgjimeve të drejtuesve të lartë dhe politikës shqiptare. Në vorbullën e portaleve online, ku lajmi në disa raste kthehet në thashethem ditor dhe thashethemi më pas bëhet lajm “serioz”, po qarkullojnë fjalë se për dy ministra ekzistojnë video intime, që mund të publikohen shpejt. Më tepër interes do kenë ata ku në mes ka seks, ndoshta edhe më shumë impakt lë pas intimiteti sesa një skandal, aferë korruptive apo edhe tradhtia kombëtare. Gjumi iu prishet personazheve që iu ‘djeg’ miza dhe mund të jenë të shumta, që në koshiencën e tyre mund të kujtojnë ndonjë tradhti, duke hapur listën (mbase të gjatë), se kush mund të jetë ai moment intim. Më shumë se shkatërrimi i një familjeje, për pushtetarët mbetet kryesore mbajtja e kuotave politike, vetëm ata të mos preken, të tjerat harrohen shpejt. Është një botë ku përgjimi po kthehet në monitorim dhe moderniteti të mundëson që mos jetë nevoja të zgjasësh veshët edhe në murin e fqinjit, por videot dhe materialet zanore të vijnë bash në ekranin televiziv, apo në telefon.

Përgjime në kohë moderne

Përgjimet para viteve ‘90 ishin ekskluzivitet i sigurimit të shtetit dhe pasojat shoqëroheshin me vendime të tmerrshme me marrje jete apo burgime me dekada. Dikur kjo metodë do thyhej dhe ndodhi në vitin 2004. Deputeti i pavarur Nikoll Lesi, vendosi të bënte publike një përgjim të dhjetorit të vitit fort të mbrapshtë 1997, që sipas tij ishte kryer mes kryeministrit të asaj kohe Fatos Nano dhe Kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Femi Abdiu. Bëhej fjalë për një përgjim audio të kryer në ambientet e një bari në një hotel të njohur në Tiranë. Mes Nanos dhe Abdiut u tha se në bisedë diskutonin për ndryshime ligjore, të cilat mundësonin trafik të armëve, përgojoheshin personalitete që nisnin nga presidenti i vendit Rexhep Meidani, politikanë të rëndësishëm apo drejtues të Gjykatës së Lartë. Ishte një situatë tensioni, ku Lesi asokohe i mbështetur nga opozita, e cila mprehej të vinte në pushtet, vendosi të publikonte bisedën në sallën e parlamentit, ku sipas Lesit ishte transkript i plotë i përgjimit të kryer nga shërbimet sekrete të huaja, por edhe me një dorë të mirë nga ai shqiptar. Çudia zgjati pak, Lesi shpëtoi për një grusht votash nga heqja e imunitetit, ku kjo nënkuptonte se do i hapte rrugë procesit penal dhe ndonjë dënimi të mundshëm. Gjithsesi, efekti kishte ndodhur, “krimbi” po gërryente trarët e çatisë së pozitës. Për ca muaj, ky përgjim mbeti një gurë më shumë në duart e opozitës, që nuk ngurronte ta hidhte drejt qeverisë së majtë, e cila ishte në vitin e saj të shtatë. Zgjedhjet e vitit 2005 sollën rrotacionin politik, ku më shumë se një rigjenerim i thellë i së djathtës, erdhi nga përçarja e sa majtës, pasi Ilir Meta vendosi të krijonte Partinë Lëvizja Socialiste për Integrim, që dërrmoi jo pak socialistët e Nanos.

“Syri magjik” edhe brenda llojit

Kohët kalonin dhe “zullumet” priteshin nga pala tjetër. Në prill të vitit 2006, deputeti demokrat Spartak Ngjela, i pakënaqur me Berishën, nisi konfliktet për mënyrën qeverisëse dhe për më shumë faktin që bëri aleat një ish-ministër të kohës së Nanos, siç ishte drejtuesi i Partisë Agrare Ambientaliste, Lufter Xhuveli. Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, deputeti Ngjela zhvilloi debat të ashpër me kryeministrin Sali Berisha dhe biseda mes tyre u publikua në emisionin investigativ Fiks Fare. Për këtë “denigrim”, Berisha fillimisht vendosi të “ngrinte” Ngjelën në postet që mbante dhe më pas loja “ngri-shkri”, përgatiti udhën për shkarkimin nga funksione drejtuese në parti dhe largim nga grupi parlamentar të avokatit, që për 13 vjet kaloi në burgjet e diktaturës, pikërisht për fjalën dhe mendimin e lirë. Përsëri mbetej një rast i vogël ai mes Ngjelës dhe Berishës, të tjera skandale dikush i mbillte e të tjerë i korrnin… Nisi koha që përgjimet të kishin vlerë, “mjerë” kush e pati në hise… Pak muaj më vonë, në përplasjes mes vetes, PD-ja pati ca rrjedhje, jo vetëm emrash, por edhe krisje në mbështetës, pikërisht se besimi ishte i madh se politika e qeverisjes me “duar të pastra”, po bëhej mjaft shpejt pis. Pak flitej për korrupsionin, por paraja mungonte në duart e disa njerëzve që qeverisjen e mendonin edhe për përfitime personale. Në nëntorin e vitit 2007, vëllai i ministrit të Drejtësisë Ilir Rusmajli, kapet “ngushtë”, në një bisedë ku kërkonte që njeriu i tij të fitonte një tender të kryer nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve. Nuk kaloi gjatë dhe të nesërmen Ilir Rusmajli, fort i mërzitur (pasi e kuptoi se karriera politike shkoi në fund) detyrohet të japë dorëheqjen me ndikimin absolut të Sali Berishës. Në këtë rast, ngjau se veprimi ekstrem nuk lidhej me mëkatin e përgjimit, por kryeministri synoi të mbaheshin gjallë shpresat se shteti jo vetëm funksiononte, por ishte larg aferave korruptive. Një ministër i iku Berishës për shkak përgjimi, por një tjetër do e pësonte edhe më keq, madje edhe me një lloj denigrimi. Psikologu Ylli Pango, nuk qe në gjendje të psikologjiste situatën personale që vajza që i bujti në shtëpi poshtë rrobave dhe dekoltesë mjaft të hapur, mbante një kamera të fshehtë. Videoja u publikua në emisionin “Fiks Fare”, teksa Pango dilte në tentativë për të kryer marrëdhënie seksuale. Efekti qe i shpejtë. Fiks pas 13 minutash nga kjo ngjarje e publikuar, kryeministri Sali Berisha i komunikoi anëtarit të kabinetit të tij shkarkimin e menjëhershëm, pa i dhënë mundësi as të shpjegohej. Morali ishte prekur…, këtu nuk kishte durim, aq sa shumë politikanë (mes tyre edhe të përfolur për jetë private jo aq të pastër) marin flamurin e moralistit në duar. Dhe Pango në vijimësi u godit jo vetëm nga kundërshtarët, por edhe nga të vetët, ku gati e kryqëzuan në kufijtë e perverses.

Shantazh e dorëheqje

Nuk ishte e vështirë që në duar të siguroheshin përgjues audio e video, e në këtë kazan të madh konfliktesh mbeti edhe ish-Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Gazmend Dibra. Ai u akuzua se në një bisedë, Dibra me nipin e presidentit Alfred Moisiu, i kishte kërkuar që kreu i shtetit të ndikonte në çështjen e kryeprokurorit Theodhori Sollaku, për të firmosur shkarkimin e tij. Përgjimi në këtë rast u mor lehtë, Dibra vijoi të qëndronte në detyrë dhe si një nga mbështetësit e Partisë Demokratike. U duk sikur ujërat e video-përgjimeve po binin në “letargji”, por bëri një kolpo të fortë ajo që erdhi pas. Në janar të vitit 2011, ministri i Energjetikes, Dritan Prifti, realizoi një video gjatë një bisede në zyrën e tij me zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Jashtëm, Ilir Meta. Në video-përgjim shfaqet Meta, teksa interesohet për dhënien me koncesion të një Hidrocentrali dhe gjatë bisedës, flitet edhe për një shumë prej 700 mijë eurosh, që u nënkuptua si aferë. Meta dha dorëheqjen pak javë pas publikimit të videos, ndërkohë, nisur pikërisht nga ky rast, opozita e drejtuar nga Edi Rama organizoi protestën e 21 janarit 2011, ku u vranë katër protestues dhe u plagosën dhjetëra punonjës të gardës dhe policisë së shtetit. Për disa njerëz, Dritan Prifti ishte një “hero” që nxori me zë e figurë korrupsionin qeveritar, por disa kohë më vonë, edhe ai u “vetëdenigrua”. Në vitin 2014, ish-ministri Dritan Prifti, nga akuzues kthehet në të akuzuar, pasi me të njëjtën video të instaluar në ambientet e zyrës bashkë me Metën, ai kishte përgjuar edhe veten me persona të tjerë. Materialet ku ai ndan disa para me një vartës të tij publikohen në formë hakmarrjeje, pak kohë më vonë. Gjithashtu, hidhet në rrjetet sociale edhe një video intime e Priftit, shkëputur po nga kompjuteri ku ishte ruajtur video-përgjimi me Metën. Aq shumë të dhënë u bënë protagonistët e politikës pas përgjimeve, sa në vitin e dytë të qeverisë Rama-Meta, mes vetes u vjen andej nga s’e prisnin. Deputeti socialist, Tom Doshi, publikon një video me personin që pretendonte se ishte “vrasësi i penduar” i tij, i paguar nga Ilir Meta. Rasti hetohet, përfundon në burg për akuzën e shpifjes Tom Doshi, deputeti kristian-demokrat Mark Frroku dhe “vrasësi i penduar” Durim Bami. Në këtë rast, Meta doli sërish i fituar. Qetësisht e përballoi këtë situatë dhe në asnjë rast nuk u mor personalisht me Tom Doshin, por ua la në duar strukturave të policisë dhe prokurorisë, duke këmbëngulur se për këtë rast nuk do të jepte dorëheqje. Institucioni i akuzës, pas një hetimi shumë intensiv, brenda tre muajsh arriti në përfundimin se, Tom Doshi, Mark Frroku dhe i arrestuari Durim Bami, që në video herë në tension e herë me qetësi pohonte para Doshit se Ilir Meta, nëpërmjet personave të tjerë kishte paguar 500 mijë euro për vrasjen e Doshit dhe deputetit demokrat Mhill Fufi, e gjithë kjo ishte një inskenim dhe të tria personazhet u arrestuan për akuzën e shpifjes. Videot qarkullonin sërish. Kësaj radhe erdhi andej nga nuk pritej. Kryebashkiaku i Dibrës, Shukri Xhelili, përfshihet në një aferë seksuale që nis në zyrën e tij dhe përfundon në një dhomë hoteli në Tiranë. Videoja u krye nga vajza 20-vjeçare në shenjë hakmarrjeje ndaj kryebashkiakut, që për t’i gjetur punën kërkonte shërbime seksi. E sigurt është se nuk do jetë video e fundit ajo me imazhin e Shukri Xhelilit. Të tjera priten të dalin, aq më shumë kur edhe në zyrën e pushtetshme të ministrit të Brendshëm, më 18 maj të këtij viti, u gjet një objekt përgjues. Tashmë rolin e “spiunit” e bën teknologjia.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...